Video: Americká armáda stiahla svojich vojakov z Manbídžu, mesto ovládli sýrske vládne jednotky

Kurdi, Sýria, turecká armáda
Sýrske opozičné jednotky, ktoré bojujú na strane Turecka, strieľajú na Kurdov. Manbídž, 14. október 2019. Foto: SITA/AP

Americká armáda v utorok stiahla všetkých svojich vojakov z mesta Manbídž na severovýchode Sýrie, ktoré je strategickým bodom vo vojne medzi Tureckom a sýrskymi Kurdmi.

Krátko nato mesto ovládli sýrske vládne jednotky, čo je jeden z prvých hmatateľných výsledkov dohody so sýrskou vládou, ktorú sa v nedeľu podarilo Kurdom dosiahnuť. „Sme preč z Manbídžu,“ oznámil v utorok na Twitteri veliteľ amerických jednotiek Myles B. Caggins.

Centrum kurdskej správy

Odsun Američanov následne s ľútosťou potvrdila aj kurdská tlačová agentúra Hawar. Krátko nato už sýrska štátna televízia vysielala zábery, ako v centre mesta sýrski vojaci vztyčujú štátnu vlajku Sýrie.

Manbídž bol jedným z hlavných centier kurdskej správy a až do utorka slúžil tiež ako hlavný stan amerických jednotiek.

Na útok na toto zhruba stotisícové mesto sa podľa tureckých médií už niekoľko dní pripravujú sýrske opozičné jednotky, ktoré sa spolčili s tureckou armádou a pomáhajú jej útočiť na Kurdov.

Otvorený stret s armádou

Hoci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan deklaruje, že sa v boji proti Kurdom, ktorých označuje paušálne za teroristov, nezastaví pred ničím, je otázne, či sa mu bude chcieť ísť do otvoreného stretu so sýrskou armádou.

Stiahnutie amerických vojakov z kurdských oblastí Sýrie oznámil americký prezident Donald Trump minulý pondelok, len deň po svojom telefonáte s Erdoganom, v ktorom mu turecký líder oznámil, že plánuje zaútočiť na severovýchod Sýrie.

O život prišli stovky ľudí

Trump súhlasil s úplným stiahnutím amerických vojakov z kurdských oblastí aj napriek tomu, že práve Kurdi výrazne prispeli k porážke teroristickej siete Islamský štát.

Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov minulú stredu, doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí.

Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky a možno až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko teraz útočí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMyles B. CagginsRecep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Islamský štát