Jordan Pickford
Brankár anglickej futbalovej reprezentácie Jordan Pickford počas zápasu o tretie miesto v Lige národov, v ktorom "Albión" zdolal Švajčiarsko až po penaltovom rozstrele. Guimaraes, 9. jún 2019. Foto: SITA/AP.

GUIMARAES 9. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Anglicka sa tešia z celkového tretieho miesta v premiérovej edícii Ligy národov.

V súboji o 3. priečku v portugalskom Guimaraesi zverenci trénera Garetha Southgata zdolali Švajčiarov 1:0 po strelách zo značky pokutového kopu. V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa súboj na Štadióne Afonsa Henriquesa skončil bez gólov.

Anglickým hrdinom penaltového rozstrelu bol brankár Jordan Pickford. Najprv svoj pokus z bieleho bodu premenil a potom vychytal švajčiarskeho hráča Josipa Drmiča. Anglickí futbalisti sa dočkali aspoň malej útechy za nezvládnutý súboj o bronz pred necelým rokom, keď na majstrovstvách sveta v Rusku podľahli Belgičanom 0:2.

Liga národov – o 3. miesto

• Guimaraes

Švajčiarsko – Anglicko 0:0, po penaltovom rozstrele 5:6

Vývoj rozstrelu: Harry Maguire 0:1, Steven Zuber 1:1, Ross Barkley 1:2, Granit Xhaka 2:2, Jadon Sancho 2:3, Manuel Akanji 3:3, Raheem Sterling 3:4, Kevin MBabu 4:4, Jordan Pickford 5:4, Fabian Schär 5:5, Eric Dier 6:5, Josip Drmič 6:5 – Pickford vyrazil

I. polčas

Už po troch minútach mohli Angličania otvoriť skóre, ale strela ich kapitána Harryho Kana opečiatkovala iba brvno švajčiarskej bránky.

Aj na konci úvodnej štvrťhodiny mali anglickí futbalisti možnosť skórovať, ale po strele Raheema Sterlinga sa zaskvel brankár Švajčiarov Yann Sommer. V 36. min zasa prudká hlavička Deleho Alliho skončila nad bránkou, ktorú strážil Sommer.

II. polčas

V 57. min mohli streliť gól aj Švajčiari, ale brankár Jordan Pickford zmaril tento zámer Granita Xhaku. V 75. min vystrelil striedajúci Steven Zuber, ale len tesne vedľa anglickej bránky.

V 84. min sa aktívnejší Angličania dočkali gólu, ktorý však neplatil. Callum Wilson ešte pred gólovým momentom stiahol švajčiarskeho obrancu Manuela Akanjiho a systém VAR to potvrdil aj hlavnému rozhodcovi.

Predĺženie a pokutové kopy

V predĺžení Sommer výborne zasiahol pri hlavičke Deleho Alliho ako aj následnej dorážke Raheema Sterlinga.

Aktívnejší Angličania mali aj ďalšie šance, kopali rohy aj priame kopy, ale Sommera ani raz neprekonali. Zápas pred skvelou diváckou kulisou, o ktorú sa starali najmä stovky anglických fanúšikov v hľadisku, napokon dospel do penaltového vyvrcholenia. To prinieslo vytúžený úspech futbalistom z Britských ostrovov.

Do stavu 6:5 pre Anglicko všetci strelci prekonali brankárov, ale potom zaváhal Švajčiar Drmič a brankár Pickford sa stal hrdinom víťazného tímu. Strelcom rozhodujúceho anglického gólu bol Eric Dier.