Video: Sudánska armáda zvrhla prezidenta al-Bašíra a ujala sa vedenia krajiny (aktualizované)

Umar al-Bašír
Sudánsky prezident Umar al-Bašír. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 11. apríla 16:20

KÁHIRA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Sudánska armáda zvrhla a zatkla prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý bol pri moci tri desaťročia. Oznámil to vo štvrtok sudánsky minister obrany Avád Ibn Úf.

Zároveň dodal, že armáda sa ujíma vedenia krajiny na najbližšie dva roky. Následne sa budú podľa jeho slov konať „slobodné a spravodlivé voľby„.

Desaťtisíce ľudí oslavovali

Minister tiež povedal, že najbližšie tri mesiace bude v krajine platiť výnimočný stav. Armáda okrem toho pozastavila platnosť ústavy a uzavrela štátne hranice, ako aj vzdušný priestor.

Armáda tiež rozpustila vládu a zaviedla zákaz nočného vychádzania. Najbližšie dva roky bude vládnuť v krajine prechodná vojenská rada.

Vojenský puč nasleduje po masových protestoch proti al-Bašírovej vláde. Koniec jeho vlády už vyšli do ulíc metropoly Chartúm osláviť desaťtisíce ľudí.

Čelí obvineniam z genocídy

Protesty pôvodne vyvolala ekonomická kríza, no ľudia neskôr začali volať po zosadení prezidenta, ktorý sa chopil moci v roku 1989 po vojenskom prevrate.

Al-Bašír odmietal odstúpiť z funkcie s tým, že úradu ho môžu zbaviť len voľby. Sudánsky prezident čelí na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) obvineniam z genocídy a vojnových zločinov v západosudánskom regióne Dárfúr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Umar al-Bašír