Fernando Torres
Fernando Torres, hráč Atletica Madrid, oslavuje víťazstvo nad Lokomotiv Moskva v odvetnom semifinálovom zápase Európskej ligy, Moskva, Rusko, 15. marec 2018 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Ani dva góly slovenského útočníka Mareka Bakoša nestačili Viktorii Plzeň k postupu do štvrťfinále Európskej ligy 2017/2018. Zverenci trénera Pavla Vrbu na vlastnom ihrisku síce zdolali Sporting Lisabon 2:1 po predĺžení, v minulotýždňovom prvom meraní síl však zvíťazil portugalský tím 2:0 a ide ďalej. Tridsaťštyriročný rodák z Novej Bane Bakoš nastúpil v odvete s kapitánskou páskou a presnými zásahmi v 6. a 65. min zmazal dvojgólové manko z prvého stretnutia a poslal duel do predĺženia.

Nemuselo však k nemu prísť, keby v nadstavenom čase druhého polčasu premenil Holanďan v drese lisabonského klubu Bas Dost pokutový kop. Napokon však Sporting postúpil, rozhodol o tom v predĺžení argentínsky záložník Rodrigo Battaglia. Za Plzeň absolvoval celých 120 minút stredopoliar Patrik Hrošovský, ďalší slovenský reprezentant Matúš Kozáčik do zápasu nezasiahol.

Lokomotiv nezvládol ani odvetu

Hráči ruského tímu Lokomotiv Moskva po prehre 0:3 nezvládli ani odvetný zápas a podľahli doma Atléticu Madrid 1:5. Prvý polčas sa ešte skončil nerozhodne, keď sa vedenia ujali hostia zásluhou Ángela Correu, no „železničiari“ vyrovnali presným zásahom Macieja Rybusa.

Druhý polčas priniesol prevahu španielskeho tímu, ktorý sa dokázal presadiť ešte štyrikrát. Najskôr sa do streleckej listiny zapísal Saúl Ňíguez, po ňom sa dvoma gólmi pripomenul Fernando Torres. Vysoké víťazstvo favorita uzavrel pred koncom zápasu francúzsky reprezentant Antoine Griezmann.

Lazio Rím ide do štvrťfinále

Medzi elitné okteto postúpil aj Olympique Marseille, keď po domácej výhre 3:1 zvíťazil aj na pôde Athletica Bilbao 2:1. Lazio Rím uspelo na ihrisku Dynama Kyjev 2:0 a po remíze 2:2 v prvom meraní síl na talianskej pôde ide do štvrťfinále.

Nerozhodný rezultát 1:1 na ihrisku Zenitu Petrohrad stačil nemeckému vicemajstrovi RB Lipsko k postupu do ďalšej fázy európskej klubovej súťaže číslo dva.

Bezgólová remíza medzi Salzburgom a Borussiou

Vo večerných zápasoch doplnil zoznam postupujúcich londýsky Arsenal, ktorý po víťazstve 2:0 na San Sire nad AC Miláno zdolal taliansky tím aj na domácom ihrisku 3:1. Ruský klub CSKA Moskva dokázal po domácej prehre 0:1 s Lyonom zvíťaziť na francúzskej pôde 3:2 a rovnako sa zaradil medzi postupujúcich do štvrťfinále EL. Bezgólová remíza medzi domácim RB Salzburg a Borussiou Dortmund stačila rakúskemu klubu k prieniku medzi najlepšiu osmičku.

Žreb štvrťfinále (prvé zápasy 5. 4., odvety 12. 4.) sa uskutoční v piatok 16. marca vo švajčiarskom Nyone, sídle Európskej futbalovej únie (UEFA).

Európska liga 2017/2018

• odvetné zápasy osemfinále

Lokomotiv Moskva (Rus.) – Atlético Madrid (Šp.) 1:5 (1:1)prvý zápas 0:3, do štvrťfinále postúpilo Atlético Madrid
Góly: 20. Rybus – 65. a 70. F. Torres (prvý z pok. kopu), 16. Á. Correa, 47. S. Ňíguez, 85. Griezmann, rozhodoval: Dias (Portug.)

Athletic Bilbao (Šp.) – Olympique Marseille (Fr.) 1:2 (0:1) – prvý zápas 1:3, do štvrťfinále postúpilo Marseille
Góly: 74. I. Williams – 38. Payet (z pok. kopu), 52. Ocampos, ČK: 76. Aduriz (Bilbao) po 2. ŽK, rozhodoval: A. Taylor (Angl.)

Zenit Petrohrad (Rus.) – RB Lipsko (Nem.) 1:1 (1:1) – prvý zápas 1:2, do štvrťfinále postúpilo Lipsko
Góly: 45. Driussi – 22. Augustin, rozhodoval: Orsato (Tal.)

Dynamo Kyjev (Ukr.) – Lazio Rím (Tal.) 0:2 (0:1) – prvý zápas 2:2, do štvrťfinále postúpilo Lazio Rím
Góly: 23. Lucas Leiva, 83. De Vrij, rozhodoval: Gil Manzano (Šp.)

Viktoria Plzeň (ČR) – Sporting Lisabon (Portug.) 2:1 po predĺžení (2:0, 1:0) – prvý zápas 0:2, do štvrťfinále postúpil Sporting Lisabon
Góly: 6. a 65. M. BAKOŠ – 105. Battaglia, rozhodoval: Stieler (Nem.)
Marek Bakoš hral do 83. min a strelil dva góly, Patrik Hrošovský odohral celé stretnutie, Matúš Kozáčik (všetci Plzeň) sedel na lavičke náhradníkov

FC Arsenal (Angl.) – AC Miláno (Tal.) 3:1 (1:1) – prvý zápas 2:0, do štvrťfinále postúpil Arsenal
Góly: 39. a 86. Welbeck (prvý z pok. kopu), 71. G. Xhaka – 35. Calhanoglu, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

RB Salzburg (Rak.) – Borussia Dortmund (Nem.) 0:0 – prvý zápas 2:1, do štvrťfinále postúpil Salzburg
Rozhodoval: Bastien (Fr.)

Olympique Lyon (Fr.) – CSKA Moskva (Rus.) 2:3 (0:1) – prvý zápas 1:0, do štvrťfinále postúpil CSKA Moskva
Góly: 58. Comet, 71. M. Díaz – 39. Golovin, 60. Musa, 65. Wernbloom, rozhodoval: Madden (Škót.)

Viac k osobe Antoine GriezmannFernando TorresMarek BakošMatúš KozáčikPatrik Hrošovský