Video: Barack Obama pobúril volebným šotom Švajčiarsko

Obama
Americký prezident Barack Obama Foto: SITA/AP

ŽENEVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Švajčiarska vláda vyjadrila v utorok pobúrenie z volebného šotu úradujúceho prezidenta USA Baracka Obamu, v ktorom útočí na kontroverzné majetkové pomery svojho republikánskeho rivala Mitta Romneyho.

V hudobnom klipe s názvom Romney Girl (Romneyho dievča) vystupuje mužská postava menom Mitt a slečna Švajčiarske Konto, ktorá spevom vychvaľuje takzvané daňové raje.

Následne sa objaví ich obrazový prehľad a nechýba v ňom okrem Švajčiarska ani Luxembursko, Írsko či Kajmanské ostrovy.

Romneyho luxusný život

Mitt romney
Foto: SITA/AP

Videom chcú demokrati poukázať na luxusný životný štýl, ktorý si vďaka od daní oslobodených účtov v spomínaných krajinách môže republikán dovoliť.

Podľa švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí však klip vrhá na účty v krajine zlé svetlo, keďže vyvoláva dojem, že ich „jediným cieľom je skryť peniaze pred daňovými úradmi“.

Obamova kampaň dlhodobo kriticky poukazuje na závratnú hodnotu majetku a účtov exguvernéra štátu Massachusetts, ktorý je podľa nej v prudkom nepomere k jeho daňovým odvodom.

Rodák z Detroitu navyše odmieta zverejniť daňové priznania staršie ako dva roky, čím podporuje špekulácie demokratov hovoriacich o malej výške daní, ktoré by ma tak majetný človek ako Romney platiť.

Miliónový majetok

Ten síce zo zákona nemusí zverejňovať svoje dane, no v posledných rokoch sa to v rámci súboja o Biely doma stalo tradíciou. Priekopníkom v tomto smere bol paradoxne Romneyho otec George, ktorý v rámci republikánskych primárok v roku 1968 neúspešné kandidoval proti neskoršiemu prezidentovi Richardovi Nixonovi.

Kým George Romney zverejnil 12 daňových priznaní, Nixon žiadne. Napriek tomu získal republikánsku nomináciu a po porážke demokrata Huberta Humphreya sa stal prezidentom USA. Odhaduje sa, že majetok Obamovho vyzývateľa v novembrových prezidentských voľbách sa pohybuje v hodnote desiatok miliónov dolárov, pričom hodnota jeho účtov vo Švajčiarsku má údajne dosahovať tri milióny.

Kontroverzné video Romney Girl

https://www.youtube.com/watch?v=5v4PWW301JM

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaMitt Romney