Barcelona postúpila cez Real do semifinále
Súboj Pepeho z Realu Madrid a Lionela Messiho z Barcelony. Foto: SITA, AP

Súhrn výsledkov odvetných stredajších stretnutí štvrťfinále Španielskeho kráľovského pohára vo futbale – Copa del Rey:

Mallorca – Bilbao 0:1 – prvý zápas: 0:2, do semifinále postúpilo Bilbao

FC Barcelona – Real Madrid 2:2, prvý zápas: 2:1, do semifinále postúpila Barcelona

MADRID 25. januára (WEBNOVINY) – V stredajšom pohárovom El Clásico medzi odvekými futbalovými rivalmi FC Barcelona a Realom Madrid v rámci odvety štvrťfinále španielskeho Kráľovského pohára sa zrodila remíza 2:2. V minulotýždňovom prvom zápase zvíťazili „blaugranas“ na Štadióne Santiaga Benabéua 2:1 a postúpili do semifinále Copa del Rey.

Zverenci Pepa Giuardiolu v odvete viedli 2:0 zásluhou presných zásahov z konca prvého polčasu v podaní Pedra Rodrígueza a Daniela Alvesa. V druhom dejstve však v rozpätí štyroch minút sa o vyrovnanie postarali Cristiano Ronaldo a Karim Benzema.

„Biely balet“ sa však už na viac nezmohol a medzi elitným kvartetom sa predstaví katalánske mužstvo. Madridčania dokázali zvíťaziť nad Barcelončanmi len raz z ostatných štrnástich vzájomných zápasov.

Tréner tímu zo španielskej metropoly José Mourinho opäť obvinil z neúspechu rozhodcov, keď vyhlásil, že pre jeho zverencov bolo „nemožné“ vyhrať na Nou Campe.

„Odohrali sme veľmi dobré stretnutie. Prišli sme do Barcelony pre víťazstvo. Vedeli sme, že po prvom zápase musíme dobiehať manko, ale to nás motivovalo, veľmi sme túžili vyhrať,“ nechal sa počuť portugalský kouč.

Kormidelník úradujúceho španielskeho, európskeho aj svetového šampióna Guardiola neskrýval po stretnutí radosť z úspechu svojich zverencov, ktorí aj napriek druhopolčasovému tlaku súpera dokázali uhrať postupovú remízu.

Daniel Alves (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Gerardom Piquém svoj gól na 2:0 pre Barcelonu. Foto: SITA, AP

Daniel Alves z FC Barcelona sa teší z gólu Foto: SITA, AP
Daniel Alves sa teší zo svojho gólu na 2:0 pre Barcelonu Foto: SITA, AP
Pepe z Realu Madrid (vpravo) sa pozerá na loptu, o ktorú bojuje Sergio Busquets z Barcelony (druhý sprava). Loptu sleduje aj Gerard Piqué (tretí sprava) a Alexis Sánchez (druhý zľava). Foto: SITA, AP
Šťastný Lionel Messi z Barcelony a smutný hráč Realu Gonzalo Higuaín. Foto: SITA, AP

„Keď hráte proti takému kvalitnému tímu, stáva sa, že prídete o dvojgólový náskok. Musíte na to prestať myslieť a sústrediť sa len na vlastný výkon. Nám sa to podarilo,“ poznamenal Pep Guardiola. „Boli sme lepší ako Barca,“ komentoval stredajšie meranie síl stopér „bieleho baletu“ Pepe, ktorého publikum vypískalo pri každom dotyku s loptou. Dôvodom bola skutočnosť, že Portugalčan minulý týždeň nechutne fauloval Lionela Messiho, keď mu úmyselne stúpil na ruku.

FCB sa v semifinále stretne s jedným z dvojice FC Valencia, Levante. Odveta štvrťfinále medzi týmito dvoma tímami je na programe vo štvrtok 26. januára od 21.30 h, v prvom stretnutí triumfovala Valencia presvedčivo 4:1.

Alves chválil i kritizoval hráčov Realu

Daniel Alves

Brazílsky futbalista Daniel Alves patril medzi najlepších hráčov na ihrisku. Po stretnutí, v ktorom strelil v závere prvého polčasu exportný gól, priznal 28-ročný obranca, ktorý je známy aj nebezpečnými výpadmi po krídle, že Real sa v derby vypol k skvelému výkonu. Podľa Alvesa však hráčom „Los Blancos“ chýbalo trochu viac citu pre fair play.

Barcelona musela vynaložiť podľa Alvesa množstvo fyzických síl, aby postúpila. Po víťazstve v prvom zápase v Madride 2:1 stačila Blaugranas na postup aj domáca remíza 2:2. Na Camp Nou viedli Barcelončania do polčasu 2:0, ale hostia z Madridu v druhom vyrovnali a snažili sa o tretí postupový gól.

„Po prvom polčase sme vedeli, že budeme musieť bojovať až do konca. Súčasný Real Madrid je tímom, ktorý vie za akéhokoľvek stavu narobiť množstvo problémov. Jeho hráči si dokážu utvoriť veľký tlak. V tomto zápase hrali skvele, zatvorili nás a my sme pri ich napádaní mali problémy s prechodom do útoku. Najdôležitejšie však je, že sme sa s tým vyrovnali. Odohrali sme skvelú partiu a ukázali našu silu. Stálo nás to veľa síl, ale sme veľmi spokojní a šťastní,“ hovoril po zápase podľa AS Daniel Alves da Silva.

Brazílsky obranca kritizoval prístup hráčov Realu. Už v prvom súboji sa hnev Barcelončanov obrátil na Pepeho, ktorý pristúpil ruku na trávniku sediacemu Lionelovi Messimu. Odvetu zasa nedohral po druhej žltej karte Sergio Ramos. Alves poukázal aj na ďalší moment: „Menší detail medzi oboma tímami v oboch zápasoch bol, že keď rozhodca hru prerušil, my sme loptu vrátili a Madridčania nie. Aj to je rozdiel medzi oboma tímami.“

Zranenia počas zápasu

Futbalový stredopoliar FC Barcelona Andrés Iniesta má natrhnutý sval ľavej nohy, pre ktorý musel striedať už v prvom polčase stredajšieho odvetného stretnutia štvrťfinále Španielskeho kráľovského pohára (Copa del Rey), v ktorom Katalánci uhrali doma s Realom Madrid postupovú remízu 2:2.

Iniesta sa zranil po zrážke s obrancom Realu Alvarom Arbeloom a už v 30. min ho na ihrisku nahradil Pedro Rodríguez. Barcelonský klub informoval, že v prípade Iniestu ide o menšiu trhlinu svalu a španielskeho reprezentanta čakajú vo štvrtok ďalšie vyšetrenia.

Zranený bol i čilský krídelník Alexis Sánchez V jeho prípade ide o zranenie ramena a nútenú absenciu do dvoch týždňov. Stredajší duel nedohral ani obranca Realu Sergio Ramos, toho vylúčil hlavný arbiter po dvoch žltých kartách v 88. min. Zverencom Josého Mourinha sa teda nepodarí obhájiť triumf v Kráľovskom pohári z minulého ročníka.

Viac k osobe Alexis SánchezAndrés IniestaCristiano RonaldoJosé MourinhoKarim BenzemaPedro RodríguezPep GuardiolaSergio Ramos