Athletic Bilbao
Radosť hráčov Athletica Bilbao s víťaznou trofejou po odvetnom zápase o Španielsky superpohár, v ktorom remizovali na Camp Nou s domácou Barcelonou 1:1. Barcelona, 17. august 2015. Foto: SITA/AP

BARCELONA 18. augusta (WEBNOVINY) – Futbalisti Athletic Bilbao ukončili 31-ročný pôst, počas ktorého nezískali žiadnu trofej. V pondelkovej odvete Španielskeho superpohára remizovali na trávniku FC Barcelona 1:1 a v dvojzápase zdolali svojho slávnejšieho protivníka jednoznačne 5:1. V domácom súboji ho totiž prevalcovali 4:0.

V roku 1984 sa Baskovia tešili až z troch titulov. Najprv vo finále Španielskeho pohára (Copa del Rey) zdolali práve Barcelonu, stali sa aj víťazmi Primera División a do tretice získali aj superpohár. Tento rok si o Španielsky superpohár zahrali ako neúspešný finalista v Copa del Rey, keďže skvelí Katalánci ovládli v uplynulej sezóne domácu ligovú aj pohárovú súťaž.

Hrdinom aktuálneho dvojzápasu bol skúsený 34-ročný útočník Bilbaa Aritz Aduriz, ktorý počas osemročného prerušovaného pôsobenia v Bilbau strelil za tento klub 70 gólov. V prvom súboji superpohára si pripísal hetrik a v druhom vyrovnal v 74. min na konečných 1:1.

Barcelonu v rozlete zastavilo vylúčenie

Skóre odvetného duelu otvoril v 43. minúte strelecký klenot Kataláncov, Argentínčan Lionel Messi. Domácich zastavilo v druhopolčasovom rozlete vylúčenie stopéra Gerarda Piquého v 56. minúte, ktorý šiel pod sprchy úplne zbytočne po pokrikoch na jedného z asistentov hlavného rozhodcu. Barcelončania mali v odvete chvíľami až drvivú prevahu, z držania lopty miestami až 73% – 27% vyťažili však iba jeden gól a konečnú remízu. V 86. minúte sa nechal vylúčiť po faule na Mascherana aj hosťujúci útočník Kike Sola, na trávniku bol vtedy iba päť minút.

„Veľmi dlho sme čakali na toto víťazstvo. Generácie skvelých hráčov nášho klubu sa ho nedočkali. My sme však tušili, že čosi také môže prísť. Nevyhrali sme síce ligu alebo kráľovský pohár, ale aj táto trofej má pre nás nesmierny význam. Momentálne neexistuje lepšie miesto na oslavy ako je Bilbao,“ uviedol nadšený tréner Baskov Ernesto Valverde. „Vedeli sme, že uspieť v odvete po prvom nevydarenom zápase bude nesmierne náročné, ale nie nemožné. Boli sme lepším tímom, ale v jednom zápase to nestačí. Kľúčové bolo vylúčenie Piquého. Nevieme, čo povedal rozhodcovi, ale tento verdikt nás prakticky obral o možnosť ešte zabojovať o superpohár,“ cituje server goal.com stredopoliara FC Barcelona Andrésa Iniestu.

Bilbao teraz cestuje do Žiliny

V uplynulej sezóne suverénna Barcelona nezopakuje zisk šiestich titulov počas jedného kalendárneho roka, čo sa Kataláncom podarilo v roku 2009 pod vedením Pepa Guardiolu.

Hráči FCB sa v závere sezóny 2014/2015 tešili z domáceho titulu v Primera División, víťazstva v Copa del Rey ako aj triumfu v prestížnej Lige majstrov. K tomu pridali pred týždňom štvrtú trofej – triumf v Európskom superpohári. V decembri ešte môžu zverenci Luisa Enriqueho pridať piaty víťazný pohár v tomto roku – na svetovom šampionáte klubov. „Súper hral veľmi dobre, ale aj my sme si počínali dobre až do vylúčenia Gerarda,“ priznal Luis Enrique z lavičky FCB.

Momentálnu eufóriu by si chceli hráči Bilbaa predĺžiť minimálne do štvrtka 20. 8., keď ich v Žiline čaká úvodný duel play-off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy proti slovenskému vicemajstrovi. „Dvojzápas s Bilbaom nám ukáže, kde sa nachádzame,“ povedal generálny manažér MŠK Žilina Karol Belaník ešte po žrebe play-off EL.