Video: Biden oznámil kandidátúru na prezidenta, nechce Trumpa osem rokov v Bielom dome

Joe Biden
Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 25. apríla (WebNoviny.sk) – Bývalý americký viceprezident Joe Biden vo štvrtok formálne ohlásil svoju kandidatúru za prezidenta Spojených štátov.

USA sú v zápase o dušu národa

Biden stavia na tom, že pracujúca trieda a väzby na prezidentské obdobie Baracka Obamu mu pomôžu prekonať otázky o jeho mieste v dnešnej čoraz liberálnejšej Demokratickej strane.

Kandidatúru oznámil prostredníctvom videa, v ktorom uviedol, že Spojené štáty sú „v zápase o dušu národa“. „Ak dáme Donaldovi Trumpovi osem rokov v Bielom dome, navždy a zásadne zmení charakter tohto národa – to, kým sme. A ja nemôžem stáť pomimo a prizerať sa tomu,“ uzavrel.

Koniec chaotickej prvej fázy kampane

Bidenovo vyhlásenie znamená neoficiálny koniec chaotickej prvej fázy kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2020. Na kandidatúru za demokratov ašpiruje najmenej 20 kandidátov, pridať sa môže ešte niekoľko menej známych mien.

Biden, 76-ročný celoživotný politik, sa stal okamžite favoritom demokratov spolu so senátorom za štát Vermont Berniem Sandersom, ktorý vedie mnohé prieskumy a darí sa mu aj v získavaní peňazí na kampaň. V Demokratickej strane má Biden jedinečné medzinárodné a legislatívne skúsenosti a v Spojených štátoch je jedným z najznámejších politikov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe Biden