Hokejistom Chicaga sa podarilo vyrovnať sériu NHL

CHICAGO 11. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga po stredajšej domácej výhre 2:1 vyrovnali stav finálovej série Stanleyho pohára s Tampou Bay na 2:2.

Bitka o hokejový grál tak bude mať minimálne šesť pokračovaní, duel číslo päť je v sobotu v Tampe. Víťazný gól si v stredu pripísal Brandon Saad, ktorý sa presadil v 47. minúte po individuálnej akcii.

Obrazom: Hokejistom Chicaga sa podarilo vyrovnať sériu NHL

V domácom drese chytal spoľahlivo Corey Crawford, ktorý zneškodnil 24 striel hráčov Tampy. Marián Hossa odohral v drese Chicaga 21 minút, pripísal si dve strely, štyri bodyčeky a jednu asistenciu, trinástu v tohtoročnom play-off. Pre Slováka to bol jeho sedemnásty bod vo vyraďovacej časti 2015.

Prvýkrát od roku 1968 sa prvé štyri finále skončili rozdielom jedného gólu. „Mám pocit, že toto bol náš najhorší zápas v poslednom období. Na ľade sme si často zavadzali. Našťastie sme vyhrali. Séria bude tesná, pokojne sa môže stať, že všetky zápasy sa skončia rozdielom gólu,“ myslí si útočník Chicaga Brad Richards.

V úvode sa hral opatrný hokej

Prvýkrát od prvej minúty nastúpil v tohtoročnom play-off v bránke Lightning dvadsaťročný Andrej Vasilevskij. Jednotka Ben Bishop, ktorý mal už v predchádzajúcich dueloch zdravotné problémy, nebol ani na striedačke. Tampa opäť hrala na sedem obrancov a trinásť útočníkov.

„Bishop ešte bude v tejto sérii chytať. Otázkou je, kedy sa vráti do bránky. Vasilevskij chytal vynikajúco, držal naše šance na víťazstvo, nedokázali sme však dať viac ako jeden gól,“ skonštatoval kouč Lightning Jon Cooper. Tréner Chicaga Joel Quenneville urobil pred duelom pár zmien v zostave, prvýkrát dostal šancu Kimmo Timonen, ktorý nahradil v obrane Kylea Cumiskeyho, v útoku hral za Bryana Bickella zasa Kris Versteeg.

V úvode sa hral opatrný hokej. Najmä domáci Blackhawks sa veľmi nehrnuli do útoku, v prvej tretine vyslali na Vasilevského len dve strely. K dispozícii mali aj dve presilovky, ale výraznejšie sa v nich nepresadili. Hostia hrali aktívnejšie, Crawford však podržal svoj tím v 14. minúte pri šanci Ryana Callahana a potom v závere tretiny pri pokuse Tylera Johnsona po výbornej prihrávke od Kučerova. „V prvej tretine sme neboli produktívni, so súperom sme však držali pri hre piatich proti piatim krok,“ zhodnotil tréner Chicaga Joel Quenneville.

Tampa sa snažila o vyrovnanie

Do druhého dejstva už Blackhawks vstúpili ofenzívnejšie, Vasilevskému po tečovanej strele Johnnyho Oduyu i brejku Patricka Sharpa pomohla konštrukcia bránky. V 27. minúte zakončil aktivitu Sharpa s Mariánom Hossom zblízka kapitán Chicaga Jonathan Toews. V 32. minúte predviedol skvelý prehľad v hre Valtteri Filppula, spoza bránky našiel voľného Alexa Killorna, ktorý vyrovnal. Oba tímy si potom vytvorili viaceré šance, skóre sa však nezmenilo.

V tretej časti pomohla konštrukcia opäť brankárovi Tampy, tentoraz po delovke Timonena. Po otvorení hry sa predral do šance Saad a strhol vedenie na stranu Chicaga. „Mal som aj dosť šťastia. Videl som priestor pred sebou, snažil som sa natlačiť k bránke a trochu tam skomplikovať život súperovým obrancom. Napokon si však puk našiel cestu do siete,“ povedal Saad.

Tampa sa snažila o vyrovnanie, zoči-voči Crawfordovi neuspel Kučerov. Brankár Chicaga potom vyriešil aj ďalšie príležitosti hráčov Lightning, horúco mu bolo najmä pri záverečnej power-play. „Lepšie sa to ani nedalo zahrať, mali sme dostatok možností a jediné, čo pri nej chýbalo, bol gól. Nič sa nedá robiť, musíme sa pripraviť na ďalší zápas. Urobíme nejaké zmeny a dáme viac gólov, ak chceme byť úspešní,“ uviedol kapitán Tampy Steven Stamkos, ktorý spálil v závere veľkú možnosť.

Výsledok stredajšieho štvrtého finále hokejového Stanleyho pohára

– hrá sa na štyri víťazstvá

Chicago Blackhawks – Tampa Bay Lightning 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

– stav série: 2:2

Góly: 27. Toews (Sharp, MARIÁN HOSSA), 47. Saad (P. Kane) – 32. Killorn (V. Filppula, Stamkos)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 19:25, rozhodovali: McCauley, Sutherland – Heyer, Racicot, 22 354 divákov

Chicago: Crawford – Keith, Hjalmarsson, Seabrook, Oduya, T. van Riemsdyk, Timonen – P. Kane, Shaw, Saad – Marián Hossa, Toews, Sharp -Desjardins, Krüger, Teräväinen – Versteeg, B. Richards, Vermette

Tampa: Vasilevskij – Hedman, Stralman, Coburn, Garrison, Šustr, M. Carle, Nesterov – Killorn, V. Filppula, Stamkos – J.T. Brown, Paquette, Callahan – Kučerov, T. Johnson, Palát – Morrow, B. Boyle

Viac k osobe Corey CrawfordJoel QuennevilleJonathan toewsKris VersteegMarián HossaSteven Stamkos