Stredajšie zápasy na MS vo futbale
Futbalista Bosny a Hercegoviny Edin Džeko strieľa na bránku Iránu počas stredajšieho zápasu F-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

SALVADOR 25. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Bosny a Hercegoviny zvíťazili 3:1 (1:0) nad Iráncami v stredajšom zápase v F-skupine na XX. majstrovstvách sveta na štadióne Arena Fonte Nova v brazílskom Salvadore.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Úvodný gól duelu dal útočník úradujúceho anglického šampióna Manchestru City Edin Džeko, po polčasovej prestávke skóroval najprv stredopoliar talianskeho vicemajstra AS Rím Miralem Pjanič, potom za Ázijčanov znížil Reza Ghoochannejhad.

Skóre duelu uzavrel niekdajší obranca Tatrana Prešov Avdija Vršajevič. Dvadsaťosemročný zadák, ktorý momentálne hráva za chorvátsky Hajduk Split, brázdil corgoňligové trávniky v rokoch 2008 až 2011. Podľa internetovej encyklopédie Wikipedia dal za „koňarov“ štyri góly v 70 zápasoch.

Obrazom: Stredajšie zápasy na MS vo futbale

Už pred týmto súbojom Bosniaci nemali šancu na prienik do vyraďovacej fázy turnaja, Ázijčania mohli postúpiť do osemfinále len v prípade, že by zvíťazili.

F-skupina:
Bosna a Hercegovina – Irán 3:1 (1:0)

Góly: 23. Džeko, 59. Pjanič, 83. Vršajevič – 82. Ghoochannejhad, ŽK: 77. Bešič – 88. Ansarifard, rozhodovali: Velasco Carballo – Roberto Alonso, Yuste (všetci Šp.)

Bosna a Hercegovina: Begovič – Vršajevič, Šunjič, Spahič, Kolašinac – Hadžič (61. Vranješ), Pjanič, Bešič, Tino-Sven Sušič (79. Salihovič) – Džeko (84. Višča), Ibiševič

Irán: A. Haghighi – Hosseini, Sadeghi, Montazeri, Pooladi – Teymourian, Nekounam – Dejagah (68. Ansarifard), Shojaei (46. Heydari), Hajsafi (63. Jahanbakhsh) – Ghoochannejhad

I. polčas

Do duelu vstúpili aktívnejšie Európania, ale strela Džeka z hranice pokutového územia ani hlavička toho istého útočníka nepriniesli gólovú radosť. Kanonier Manchestru City sa dočkal až v 23. min, umiestnenou strelou pravačkou aj s prispením ľavej žrde napol sieť – 1:0.

O minútu mohol vyrovnať Shojaei, ale jeho prudký pokus sa odrazil od brvna pol metra pred bránkovú čiaru. Do konca prvého polčasu sa už nič vážne nestalo.

II. polčas

Bosniaci zvýšili svoj náskok po takmer hodine hry zásluhou Pjaniča – 2:0. Dlhé minúty potom na ihrisku chýbal akýkoľvek vzruch. Až osem minút pred koncom riadneho hracieho času znížil Ghoochannejhad – 2:1. Vzápätí však vrátil Sušičovým zverencom dvojgólový náskok bývalý hráč Prešova Vršajevič – 3:1.

Hlas:

Safet Sušič (tréner Bosny a Hercegoviny): „Je mi ľúto súpera, že sme mu prekazili postup do osemfinále, ale aj pre nás bolo toto stretnutie nesmierne dôležité. Potrebovali sme dosiahnuť víťazstvo, aby sme mohli odísť zo šampionátu so zdvihnutými hlavami. Podľa môjho názoru sme počas celého duelu boli lepší a ukázali sme väčšiu vôľu po víťazstve.“

Carlos Queiroz (tréner Iránu): „Pravda je, že tento výkon nemohol stačiť na vynikajúco pripravených Bosniakov. Snažili sme sa, dreli sme na maximum, ale nebolo nám súdené dosiahnuť lepší výsledok. Lúčime sa so šampionátom, na ktorom sme sa neukázali v zlom svetle. Určite by sa mi náš záverečný súboj hodnotil lepšie, keby sme premenili vypracované šance.“