Vladimir Tarasenko, Tuukka Rask, Boston Bruins, St. Louis Blues, finále NHL
Puk po strele útočníka Vladimira Tarasenka končí za chrbtom brankára Tuukku Raska počas prvého finále NHL, v ktorom však St. Louis na ľade Bostonu prehral 2:4. Boston, 27. máj 2019. Foto: Bruce Bennett/Pool via AP.

BOSTON 28. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Bostonu lepšie vstúpili do finále play-off o Stanleyho pohár. V prvom zápase série proti hráčom St. Louis zvíťazili na domácom ľade 4:2.

Z trojice Slovákov v drese Bostonu sa predstavil iba ich kapitán Zdeno Chára a druhou asistenciou sa podieľal na víťaznom góle z hokejky Seana Kuralyho v 46. min.

Brankár Jaroslav Halák nechytal a útočník Peter Cehlárik rovnako do diania nezasiahol. Boston sa ujal vedenia 1:0. Druhý zápas série na štyri víťazstvá odohrajú v stredu 29. mája opäť v Bostone.

Chára zápas nedohral

Štyridsaťdvaročný líder Bostonu Chára odohral sedemnásty zápas v tohtoročnom play-off NHL a pripísal si štvrtý bod za tretiu asistenciu, Svoj sumár bodov vo vyraďovacej časti z celej kariéry zvýšil na 66 (17+49).

Chára napokon neabsolvoval celý zápas, v tretej tretine dostal úder pukom do predlaktia od súperovho útočníka Vladimíra Tarasenka a musel dolu z ľadu. Na postihnutom mieste sa objavila krv a slovenského obrancu museli zašívať. Informoval o tom portál USA Today.

„Je to len škrabnutie. Som v poriadku. Potreboval som akurát zopár stehov,“ povedal po zápase Chára americkým novinárom. „Mali sme pomalší štart do zápasu, ale postupne sme stupňovali tempo. Hrali sme naozaj dobre a zo šancí, ktoré sme si utvorili, sa nám podarilo niekoľko využiť,“ dodal Chára.

„Bluesmani“ viedli 2:0

Boston prehrával na začiatku druhej tretiny po zásahu Tarasenka už 0:2. Ruský útočník vyťažil z chybnej rozohrávky Davida Pastrňáka a skvelej prihrávky spoza bránky v podaní Braydena Schenna. Už o minútu neskôr však Connor Clifton znížil a v 33. min Charlie McAvoy v presilovke po individuálnej akcii vyrovnal na 2:2.

Skóre na stranu domácich Bruins preklopil v 46. min Sean Kuraly a prvé víťazstve vo finále pečatil 1:49 min pred koncom tretej tretiny Brad Marchand. Bol to už jeho ôsmy gól a jedenásty bod v aktuálnom play-off.

Bruins odohrali prvý zápas po 11 dňoch a nechýbala im energia na ľade TD Garden. Svojho súpera prestrieľali 38:20 v pokusoch na bránku, v druhej tretine to bolo 18:3 a s výnimkou prvej tretiny 30:12.

„Od druhej tretiny sme trochu viac oživili hru. Začali sme hrať fyzickejšie a častejšie v súperovom obrannom pásme. Tým sme im ubrali z priestoru a začali hrať tak, ako sme chceli,“ povedal švédsky útočník Marcus Johansson na oficiálnom webe NHL.

Finále play-off NHL – prvý zápas

• pondelok

Boston – St. Louis 4:2 (0:1, 2:1, 2:0) – stav série 1:0

Góly: 23. Clifton (Kuraly, Nordström), 33. McAvoy, 46. Kuraly (Acciari, CHÁRA), 59. Marchand – 8. B. Schenn (Schwartz. Bouwmeester), 21. Tarasenko (B. Schenn)
Zdeno Chára (Boston) odohral 19:38 min, 1 asistencia, 1 strela na bránku, 2 „hity“, 2 zablokované strely