Brazília - Čile
Brazílski futbalisti počas zápasu osemfinále s Čile na majstrovstvách sveta vo futbale v Brazílii. Foto: SITA/AP

BELO HORIZONTE 28. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti domácej Brazílie postúpili do štvrťfinále XX. majstrovstiev sveta. V sobotňajšom osemfinálovom stretnutí proti hráčom Čile o tom rozhodol až rozstrel zo značky pokutového kopu v pomere 3:2.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa duel na štadióne Mineirao v Belo Horizonte skončil nerozhodne 1:1. Skóre zaujímavého duelu otvoril v 18. min domáci stopér David Luiz, v 32. min vyrovnal Čiľan Alexis Sánchez.

Obrazom: Sobotňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale

Brazílčania si vo štvrťfinále zmerajú sily s Kolumbijčanmi, ktorí v sobotu porazili Uruguaj. Na slávnom štadióne Maracana o postupe „Los Cafeteros“ rozhodol dvoma gólmi ofenzívny stredopoliar James Rodríguez, ktorý sa s piatimi presnými zásahmi dostal na čelo tabuľky strelcov na MS 2014.

Osemfinále – sobota:
Brazília – Čile 1:1 po predĺžení (1:1, 1:1), na strely zo značky pokutového kopu 3:2 – Brazília postúpila do štvrťfinále

Góly: 18. David Luiz – 32. A. Sánchez, ŽK: 55. Hulk, 60. Luiz Gustavo, 93. Jo, 105.+ D. Alves – 17. Mena, 40. F. Silva, 102. Pinilla, rozhodovali: Webb – Mullarkey, Cann (všetci Angl.), 57 714 divákov

Jedenástkový rozstrel: David Luiz (Braz.) – 1:0, Pinilla (Čile) – nepremenil, Willian – nepremenil, A. Sánchez – nepremenil, Marcelo – 2:0, Aránguiz – 2:1, Hulk – nepremenil, M. Díaz – 2:2, Neymar – 3:2, Jara – nepremenil

Brazília: Júlio César – D. Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Fernandinho (72. Ramires), Luiz Gustavo – Hulk, Oscar (106. Willian), Neymar – Fred (64. Jo)

Čile: C. Bravo – Isla, F. Silva, Medel (108. J. Rojas), Jara, Mena – Aránguiz, Vidal (87. Pinilla), M. Díaz – A. Sánchez, E. Vargas (57. F. Gutiérrez)

I. polčas

Prvými streleckými pokusmi v zápase sa v 6. min prezentovali dvaja Marcelovia. Brazílsky ľavý obranca ani čilský stredopoliar Díaz však netrafili priestor bránky. Domáca Brazília sa dočkala gólu v 18. min, keď po rohovom kope Neymara stopér David Luiz tiesnený Čiľanom Gonzalom Jarom usmernil loptu za chrbát brankára Claudia Brava – 1:0.

V 26. min Neymar po rýchlom brejku zakončoval ľavačkou nepresne. Šok pre najväčšiu juhoamerickú krajinu priniesla 32. min. Brazílčania stratili loptu pri postrannej čiare v blízkosti svojej bránky, Vargas našiel v šestnástke Alexisa Sáncheza a útočník FC Barcelona pohotovou prízemnou strelou prekonal Júlia Césara – 1:1.

Odpovedať mohol o štyri minúty na opačnej strane aktívny Neymar, ale jeho hlavičke zabránil v ceste do siete Francisco Silva. V 42. min predviedol peknú strelu z diaľky brazílsky pravý bek Dani Alves, na opačnej strane zaváhal v stopercentnej šanci sám pred Júliom Césarom Aránguiz.

II. polčas

Druhý polčas otvorila v 49. min ďalekonosná strela Fernandinha. V 55. min neplatil gól Hulka pre hranie rukou pri spracovaní lopty. Čiľania, ktorí mali v druhom polčase viac z hry, vyšachovali v 64. min obranu Brazílie a Júlio César bravúrne zachránil pri strele Aránguiza.

O desať minút neskôr nevyužil čistú šancu striedajúci Jo, ktorý z „päťky“ netrafil bránku. Brazílčania s blížiacim sa koncom riadneho hracieho času prepli na vyššie obrátky. V 81. min si Claudio Bravo poradil s hlavičkou Neymara a o dve minúty neskôr vyrazil aj gólovú strelu Hulka. Ani jednému z mužstiev sa už v závere nepodarilo strhnúť víťazstvo na svoju stranu a na rad prišlo predĺženie.

Predĺženie a penaltový rozstrel

Následná tridsaťminútovka priniesla opatrnú hru z oboch strán. V posledných sekundách predĺženia Brazílčania prežili „klinickú smrť“, keď Pinilla strelou z hranice šestnástky opečiatkoval brvno bránky „kanárikov“.

V jedenástkovej lotérii však boli napokon šťastnejší domáci Brazílčania, ktorí uspeli v pomere 3:2. „Kanárici“ nedopustili, aby po 24 rokoch skončili účinkovanie na majstrovstvách sveta pred štvrťfinále.

Luiz Felipe Scolari – tréner Brazílie (zdroj: Kicker): „Podľa očakávania to bol ťažký zápas. Čile má veľmi dobre organizované mužstvo. Videli sme vyrovnaný duel. Hráčom som dal na nedeľu ráno voľno, môžu ísť na chvíľu domov a relaxovať. Následne sa musia ešte viac zlepšiť, aby sme zvládli aj štvrťfinále.“

Jorge Sampaoli – tréner Čile (zdroj: AP): „Myslíte, že môžem byť spokojný s výsledkom? Odohrali sme náročných 120 minút, aj keď všetci na štadióne boli proti nám. Som veľmi smutný a sklamaný.“

Viac k osobe Alexis SánchezClaudio BravoDani AlvesDavid LuizJames RodríguezJúlio CésarThiago Silva