Peter Budaj, Scott Laughton
Slovenský brankár v drese Tampy Bay Peter Budaj bol zranený centrom Philadelphii Flyers Scott Laughton, 30. decembra 2017 Foto: archívne, SITA/AP

EDMONTON 30. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenský hokejista Andrej Sekera si pripísal asistenciu pri neúspechu Edmontonu Oilers na vlastnom ľade proti Chicagu Blackhawks 3:4 po predĺžení v piatkovom stretnutí severoamerickej NHL. V drese víťazného tímu hral krídelník Richard Pánik.

Tridsaťjedenročný bek Sekera prihral na druhý gól svojho tímu Ryanovi Nugent-Hopkinsovi, ktorý znížil na priebežných 2:3. Pre rodáka z Bojníc to bol prvý bod v sezóne, na ľade strávil takmer 17 a pol minúty a prezentoval sa aj 4 strelami na bránku či 2 bodyčekmi. O päť rokov mladší Pánik absolvoval 13:57 min, súperovho gólmana Cama Talbota ohrozil dvoma strelami a pripísal si aj 5 „hitov“.

Marinčin v zostave Toronta

Debut v NHL absolvoval brankár „čiernych jastrabov“ 32-ročný Kanaďan Jeff Glass, ktorý k triumfu svojho tímu pomohol 42 zákrokmi (93,30 % úspešnosť). Víťazstvo Chicaga nad Edmontonom po troch predchádzajúcich prehrách stanovil po 50 sekundách predĺženia gólom Patrick Kane.

Martin Marinčin sa premiérovo v sezóne 2017/2018 predstavil v zostave Toronta Maple Leafs, ktoré podľahlo domácemu Coloradu Avalanche 3:4 po predĺžení. Rodák z Košíc odohral 17:55 min. Do štatistík si pridal 1 „hit“ a zablokoval 1 strelu súpera. Nastúpil v druhom obrannom páre Maple Leafs s Američanom Jakom Gardinerom.

Podľahli pred vlastnými

K triumfu Colorada prispel výraznou mierou hviezdny útočník Nathan MacKinnon, ktorý strelil jeden gól a na ďalšie dva prihral. Víťazný presný zásah dosiahol počas presilovej hry v predĺžení J.T. Compher. Keďže predĺženie sa hrá formátom traja proti trom, Colorado získalo hráča navyše a teda hrali štyria.

V bránke Tampy Bay Lightning sa predstavil Peter Budaj, no jeho mužstvo podľahlo pred vlastnými priaznivcami Philadelphii Flyers 3:5, skúsený Slovák navyše chytal iba do 51. min, keď ho pre zranenie ľavej nohy vystriedala tímová jednotka Andrej Vasilevskij. Tréner Tampy Jon Cooper po zápase uviedol, že jeho stav bude vyhodnotený v najbližších dňoch.

Budaj počas svojho pobytu na ľade zastavil 29 z 33 streleckých pokusov hostí (87,90 %). Pre hráčov Lightning to bol vôbec prvý nezdar v ostatných deviatich domácich vystúpeniach.

„Bolo to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. Zápas sme mali vo vlastných rukách. Teraz si z toho musíme zobrať to najlepšie a pokračovať v rovnakej hre v blížiacich sa dôležitých domácich stretnutiach,“ zhodnotil podľa nhl.com tréner „letcov“ Dave Hakstol.

Halákov Islanders neuspel

Príležitosť dostal i ďalší slovenský gólman Jaroslav Halák, jeho New York Islanders však neuspeli vo Winnipegu a domáci Jets zvíťazili 4:2. Rodák z Bratislavy odchytal celý zápas a zastavil 33 z 37 streleckých pokusov súpera (89,20 %).

Až štyria hráči víťazného družstva si pripísali po dva body – Patrick Laine (0+2), Blake Wheeler, Kyle Connor aj Adam Lowry (všetci 1+1). Oba góly „ostrovanov“ strelil Anders Lee. Winnipeg hral prvýkrát bez zraneného útočníka Marka Scheifeleho, ktorý pre úraz v hornej časti tela vynechá ďalších 6-8 týždňov.

Detroit ukončil sériu prehier

„Odviedli sme kus poctivej práce. Žiaľ, Scheifele sa nevráti tak skoro, takže sa musíme spoľahnúť na ostatných členov našej kabíny. Každý preberá zodpovednosť a všetci musíme hrať o niečo lepšie,“ uviedol Blake Wheeler.

Tomáš Tatar absolvoval 17:06 min a pripísal si mínusový bod pri domácom triumfe Detroitu Red Wings nad New Yorkom Rangers 3:2 po samostatných nájazdoch. Hokejisti „červených krídel“ ukončili sériu troch prehier po sebe. Víťazný samostatný nájazd premenil dánsky útočník Frans Nielsen. V drese hostí sa v „lotérii“ nepresadil ani jeden hráč.

K nájazdovému rozstrelu ani nemuselo dôjsť, v 3. minúte predĺženia mal príležitosť obranca Rangers Brady Skjei, no ani ten svoj pokus nevyužil. „Cítil som sa podobne ako pri samostatných nájazdoch. Vedel som, že ak inkasujem, nebudeme mať možnosť odpovedať. Išiel som pomaly, takže som sa dokázal skloniť k jeho strele a nepustil som ju do bránky,“ povedal gólman Detroitu Jimmy Howard, ktorý počas duelu zneškodnil 37 z 39 striel súpera.

SUMÁRE NHL

• piatok

New Jersey – Buffalo 3:4 po predĺžení (1:0, 2:2, 0:1 – 0:1)
Góly: 14. Wood (Noesen, Zacha), 29. Ma. Johansson (Vatanen, Hischier), 35. J. Moore (Gibbons) – 26. Josefson (Nolan), 39. Eichel (McCabe, Girgensons), 52. Eichel (Okposo, Ristolainen), 63. Ristolainen

Carolina – Pittsburgh 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Góly: 27. D. Ryan (E. Lindholm, Dahlbeck), 39. Aho – 5. Dumoulin (Guentzel, Jarry)

Detroit – New York Rangers 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 28. Athanasiou (D. Larkin), 48. Zetterberg (Nyquist), rozhod. sam. nájazd: Nielsen – 18. Desharnais (Vesey), 43. Lettieri (Nieves)
Tomáš Tatar (Detroit) 17:06 min, -1, 2 strely na bránku

Ottawa – Columbus 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
Góly: 26. Brassard (E. Karlsson, Mark Stone), 35. N. Paul (Phaneuf, N. Thompson), 39. Duchene (Oduya), 48. Mark Stone (Phaneuf), 50. B. Ryan (E. Karlsson) – 25. Milano (Jenner, Nutivaara), 28. J. Anderson (Panarin), 28. Milano (S. Jones), 60. Werenski (J. Anderson, Dubois)

Tampa Bay – Philadelphia 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Góly: 8. Stamkos (Kučerov, Hedman), 36. B. Point (Palát, Kučerov), 49. T. Johnson – 27. Simmonds (Couturier, J. Voráček), 31. Gostisbehere (Simmonds, Giroux), 40. Couturier (Giroux, Konecny), 42. Manning (Giroux, Konecny), 60. Filppula (J. Voráček, Couturier)
Peter Budaj (Tampa Bay) chytal do 51. min a zneškodnil 29 z 33 streleckých pokusov hostí (87,90 % úspešnosť zákrokov)

Minnesota – Nashville 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Góly: 8. Mikael Granlund (Dumba), 12. Mikael Granlund (Spurgeon, Suter), 34. Dumba (Brodin, Cullen), 60. Mikael Granlund (E. Staal, M. Koivu) – 11. P. K. Subban (Jemelin), 43. Turris (P. K. Subban, Josi)

Winnipeg – New York Islanders 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Góly: 3. Matthias (Lowry), 17. Wheeler (Connor, Laine), 44. Connor (Laine), 53. Lowry (Trouba, Wheeler) – 35. A. Lee (Tavares, Josh Bailey), 57. A. Lee (Pulock)
Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal celý zápas a zastavil 33 z 37 streleckých pokusov súpera (89,20 %)

Dallas – St. Louis 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
Góly: 24. Janmark (Spezza, Honka), 56. Jamie Benn, 58. A. Radulov (J. Klingberg, Lindell), 59. A. Radulov (Hamhuis, Jamie Benn) – 44. Tarasenko, 45. T. Thompson (Pietrangelo, Steen)

Colorado – Toronto 4:3 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 12. MacKinnon (Landeskog), 31. Rantanen (MacKinnon, Zadorov), 45. Kerfoot (Zadorov, MacKinnon), 64. Compher (Girard, Söderberg) – 15. M. Martin (Leivo, R. Polák), 35. R. Polák (Borgman, Marleau), 59. J. Van Riemsdyk (Rielly, Gardiner)
Martin Marinčin (Toronto) 17:55 min, 1 „hit“, zablokoval 1 strelu súpera

Edmonton – Chicago 3:4 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 – 0:1)
Góly: 15. Puljujärvi (Nugent-Hopkins, Klefbom), 58. Nugent-Hopkins (Puljujärvi, SEKERA), 60. Draisaitl (Nugent-Hopkins, Maroon) – 20. Hartman (P. Kane, Schmaltz), 35. DeBrincat (Schmaltz, Keith), 49. Oesterle (Hinostroza), 61. P. Kane
Andrej Sekera (Edmonton) 17:29 min, 0+1, -1, 4 strely na bránku, 2 „hity“
Richard Pánik (Chicago) 13:57 min, 2 strely na bránku, 5 „hitov“

Anaheim – Calgary 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 4. Fowler (Getzlaf, Rakell), 43. Rakell (Silfverberg, Getzlaf) – 32. Ferland (Bartkowski, M. Smith)

Viac k osobe Andrej SekeraBlake WheelerJamie BennJaroslav HalákMartin MarinčinMikael GranlundNathan MacKinnonP. K. SubbanPatrick KanePeter BudajRichard PánikTomáš Tatar