Peter Budaj
Obrancovia Los Angeles Kings Jake Muzzin (6) and Alec Martinez (27) sledujú, ako brankár Peter Budaj chytá puk do lapačky počas nedeľňajšieho zápasu NHL, v ktorom 'králi' zvíťazili na ľade 'káčerov' 3:2. Anaheim, 20. november 2016. Foto: SITA/AP

PITTSBURGH 17. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenský hokejový brankár Peter Budaj sa stal prvou hviezdou piatkového súboja NHL Pittsburgh – Los Angeles (0:1 po predĺžení). Budaj zlikvidoval všetkých 39 striel hráčov domáceho tímu, a keďže Tyler Toffoli skóroval v predĺžení, Kings zvíťazili 1:0 a prerušili tímu Penguins sériu siedmich víťazstiev.

Budaja po treťom shutoute sezóny vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Za víťazný tím odohral Marián Gáborík 11:05 min s jednou strelou na bránku. Hráči Pittsburghu v ostatných siedmich zápasoch strelili dovedna 39 gólov, ale v piatok vyšli naprázdno.

„Som rád, že som dostal šancu v tomto stretnutí. Bola to veľká výzva proti tímu, ktorý hral v ostatnom období výborne. Sú to pre nás dôležité dva body,“ uviedol Peter Budaj podľa webu NHL.

Do ďalších šiestich zápasov piatkového programu NHL slovenskí hokejisti nezasiahli.

Sumáre:
Colorado – Florida 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 31. Ťutin (MacKinnon, Duchene) – 37. Demers (Griffith, Barkov), 47. R. Smith (MacKenzie, Demers), 51. Matheson (Sceviour, Pysyk)

Pittsburgh – Los Angeles 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 0:1)

Gól: 61. Toffoli (Martinez, Pearson)

Peter Budaj odchytal 61 minút, 39 zákrokov, úspešnosť zákrokov 100%, 1. hviezda zápasu, Marián Gáborík (obaja Los Angeles) odohral 11:05 min, 1 strela, 2 „hity“

Buffalo – New York Islanders 3:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 23. J. Larsson (Ristolainen, McCabe), 44. Moulson (E. Kane, B. Gionta), 61. Ristolainen (Okposo) – 14. Strome (Clutterbuck, Kuľomin), 27. Quine (Prince)

Montreal – San Jose 2:4 (0:3, 0:1, 2:0)

Góly: 51. Flynn (Plekanec, Redmond), 54. Petry (McCarron, Carr) – 7. Schlemko (Bödker, Donskoi), 9. Marleau (J. Thornton, Burns), 14. Meier (Schlemko, Donskoi), 27. M. Karlsson (Haley)

Calgary – Columbus 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)

Góly: 37. Monahan (Versteeg, J. Gaudreau) – 4. Jenner (W. Karlsson, Savard), 15. Saad (Wennberg, Werenski), 22. Gagner (Werenski, Atkinson), 28. Calvert

Vancouver – Tampa Bay 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Góly: 22. Sutter (Markus Granlund, L. Eriksson), 34. Sbisa (Burrows, Bärtschi), 48. Horvat (L. Eriksson, Markus Granlund), 60. Burrows (Horvat) – 7. Hedman (Filppula, B. Boyle), 44. Conacher (Drouin, Hedman)

Carolina – Washington 3:4 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 6. Skinner (D. Ryan, V. Rask), 34. Faulk (Aho, Teräväinen), 41. Teräväinen (Aho, Slavin) – 27. Ovečkin (Nicklas Bäckström, Carlson), 32. Williams (Kuznecov, Niskanen), 54. Oshie (Orlov, Niskanen), rozhodujúci sam. nájazd Oshie