Video+foto: Búrky v obľúbenej destinácii Slovákov zabili šesť ľudí, vietor vyvracal stromy aj stĺpy vedenia

búrka, Grécko
Spúšť po búrke na severogréckom polostrove Chalkidiki. Giannis Moisiadis/InTime News via AP.
  • aktualizované 11. júla 10:35

Búrka, ktorá sa v stredu prehnala severogréckym polostrovom Chalkidiki, si vyžiadala šesť mŕtvych a zhruba 65 zranených. O život prišli dvaja Česi, dvaja občania Rumunska a dvaja Rusi.

Na ženu s dieťaťom spadla strecha

Českému páru silný vietor prevrátil karavan, na Rumunku s dieťaťom spadla strecha reštaurácie a Rusa so synom zabil blízko ich hotela padajúci strom. Zo spomínaných zranených skončilo 35 v nemocnici.

Búrka, ktorá podľa svedkov trvala zhruba 20 minút, vyvracala stromy a stĺpy elektrického vedenia, prevracala autá, poškodila budovy a spôsobila výpadky elektriny. Úrady v regióne vyhlásili výnimočný stav a vyslali viac ako 100 záchranárov. Do oblasti by mal vo štvrtok prísť minister pre ochranu občanov Michalis Chryssohoidis.

Tri veľké lesné požiare

V južnom Grécku zase silný vietor zhodil strom na stanový tábor migrantov a utečencov v meste Inofyta. Osem ľudí, medzi nimi i dve deti, utrpelo zranenia, s ktorými ich hospitalizovali. Vietor v kombinácii s vysokými teplotami tiež na juhu krajiny rozdúchal tri veľké lesné požiare.

Slovenské ministerstvo zahraničia informovalo, že ani jeden občan Slovenskej republiku nepožiadal o pomov v krajinách na jadranskom pobreží, ktoré zasiahli silné búrky. Podľa riaditeľa tlačového odboru Juraja Tomagu ministerstvo situáciu nepretržite monitoruje a slovenské zastupiteľské úrady v týchto krajinách sú v neustálom kontakte s miestnymi úradmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom