Simona Halepová. US Open
Rumunská tenistka Simona Halepová počas zápasu 2. kola na US Open, v ktorom prekvapujúco nestačila na Američanku Taylor Towsendovú a prehrala 6:2, 3:6, 6:7 (4). New York, 29. august 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 30. augusta 12:50

Rumunská tenistka Simona Halepová si na druhé kolo tohtoročného US Open bude zrejme ešte dlho pamätať. V zápase s domácou Taylor Townsendovou vyhrala prvý set 6:2 a vyzeralo to na jej hladký postup do ďalšej fázy turnaja.

Potom však Američanka začala predvádzať hru, ktorou doslova deptala svoju súperku a napokon bola úspešnejšia v tajbrejku rozhodujúceho setu.

Kľúčom k úspechu 23-ročnej americkej tenistky nad úradujúcou wimbledonskou šampiónkou bola nečakaná taktika servis-volej. Kým na konci minulého storočia bola mimoriadne využívaná, v súčasnom tenise má už len minimálne zastúpenie.

Preferujú ju najmä hráči s dobrým podaním ako Ivo Karlovič, John Isner či Feliciano López, ale v ženskom tenise by sa podobný príklad hľadal veľmi ťažko. Aj preto Halepová nebola na takúto zbraň súperky pripravená a jej frustrácia sa prejavila v treťom sete, keď rozbila svoju raketu a dostala varovanie od empajrového rozhodcu.

Townsendová premiérovo v treťom kole

Townsendová sa vydala na sieť celkovo 106-krát, z toho 64-krát v záverečnom sete. Úspešná bola v 60% prípadoch a v treťom dejstve ju nezlomili ani dva nevyužité mečbaly za stavu 5:4 pri vlastnom podaní.

Naopak, v dvanástom geme odvrátila mečbal bývalej svetovej jednotky, keď Rumunku svojim prechodom na sieť donútila k chybe. Pre rodáčku z Chicaga ide o premiérový postup do tretieho kola na domácom grandslame a tiež o vyrovnanie jej maxima z podujatí tzv. veľkej štvorky. Dva zápasy vyhrala aj v hlavnej fáze Roland Garros v roku 2014.

„Znamená to pre mňa veľa, bola to dlhá cesta. Mala som mečbal proti Bertensovej vo Wimbledone, v tomto roku som odohrala niekoľko tesných zápasov, ktoré som nebola schopná dotiahnuť do úspešného konca. Tento súboj mi dáva veľa sebavedomia a viem, že to môžem dokázať,“ vyjadrila sa v emotívnom televíznom rozhovore tesne po skončení zápasu Taylor Townsendová.

Halepovej sa na US Open nedarí

V rebríčku WTA figuruje Towsendová na 116. mieste, účasť v hlavnej fáze US Open si musela vybojovať v kvalifikácii, a v predošlých troch zápasoch proti Halepovej nezískala ani set. Na dvorci Arthura Ashea, aj pred zrakom známeho basketbalistu Kobeho Bryanta, sa však postarala o prvotriednu senzáciu.

„Myslím si, že hrala veľmi dobre. Bojovala o každú loptičku, veľa chodila k sieti a nerobila veľa chýb. Je to neuveriteľné. Môj return nebol najlepší a tiež som nezvolila správnu taktiku. Možno som mala hrať viac lobov, keď bola blízko siete. Som sklamaná, ale nerobím z toho drámu. Ona hrala veľmi dobre, dala do toho všetko a zaslúžila si vyhrať,“ povedala na tlačovej konferencii Halepová.

Zaujímavosťou je, že ambiciózna Rumunka pri predošlých troch účastiach v New Yorku vyhrala iba jeden zápas. Chuť si môže napraviť aspoň v miešanej štvorhre, kde nastúpi po boku krajana Horiu Tecaua.