Erik Černák, NHL
Obranca Tampy Bay Erik Černák (81) pomáha brankárovi Andrejovi Vasilevskému (88) ubrániť strelu Buffala počas zápasu NHL, v ktorom hokejisti Tampy Bay doma zdolali hráčov Buffala 5:2. Tampa, 25. november 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 26. novembra, 7:46

V deviatich pondelkových zápasoch NHL si zahrali dvaja slovenskí hokejisti. Obrancovia Erik Černák a Andrej Sekera nebodovali, ale obaja sa tešili z víťazstiev so svojimi mužstvami. Tampa Bay v zostave s Černákom zdolala Buffalo 5:2 a Dallas so Sekerom zvíťazil nad Vegas 4:2.

Černák zranil Dahlina

Hokejisti Tampy Bay doma zdolali hráčov Buffala aj vďaka dvom gólom v oslabení v rozpätí 46 sekúnd v tretej tretine. Za stavu 3:2 najprv Cedric Paquette v 49. min zvýšil na 4:2 a krátko na to Ondřej Palát strelil piaty gól Lightning. Český útočník Palát pridal ku gólu aj dve asistencie a celkovo oslávil 200. asistenciu a 300. bod v profilige.

Brankár Andrej Vasilevskij prispel 28 zákrokmi. „Hrali sme veľmi zodpovedne, zbytočne sme nestrácali puky. Na druhej strane sme najmä v druhej a tretej tretine výborne forčekovali,“ opísal 28-ročný Palát aj pre NHL.com.

Černák odohral osemnásť a pol minúty s jednou strelou, jednou zablokovanou strelou a dvoma pluskami na konci. Na konci druhej tretiny slovenský obranca zasiahol lakťom tvár súperovho beka Rasmusa Dahlina a ten musel opustiť ľad s neskoršou diagnózou otras mozgu. Iba 19-ročný Švéd mal doteraz na konte 16 bodov za 1 gól a 15 asistencií.

O tri roky starší Slovák nedostal za svoj zákrok trest a pokračovalo sa v hre bez prerušenia. Neminie ho však vypočúvanie na Oddelení hráčskej bezpečnosti NHL a hrozí mu suspendácia. „Je to veľké sklamanie. Necháme vedenie súťaže, nech posúdi, čo sa stalo. Momentálne sa obávame o Rasmusa a jeho zdravie. Veríme, že nebude dlhodobo vyradený z hokeja,“ uviedol tréner Buffal Ralph Krueger na oficiálnom webe NHL.

Bude sa to posudzovať dodatočne, lebo tam bol lakeť. Oddelenie bezpečnosti hráčov si vyhradzuje právo vykonať úpravy v nazeraní na priestupok po jeho opätovnom zhliadnutí,“ píše portál NHL o zákroku Černáka na Dahlina.

Dallas vyrovnal klubový rekord

Dallas triumfom nad Vegas (4:2) predĺžil šnúru víťazstiev na sedem zápasov a vyrovnal tým klubový rekord. Predtým sa to hráčom s hviezdou na drese podarilo v roku 2008 a tiež v roku 1980, vtedy ešte pod názvom Minnesota North Stars.

Aktuálne k siedmemu víťazstvu v sérii prispeli najmä dvojgólový a trojbodový ruský útočník Alexander Radulov a švédsky obranca John Klingberg, autor troch asistencií. Sekera vo víťaznom tíme odohral 18:10 min s bilanciou 1 strela, 4 zablokované strely.

Hráči Stars zároveň natiahli sériu zápasov s minimálne bodom na konte na dvanásť (11-0-1). Jeden z dvoch gólov Vegas dosiahol Paul Stastny. Syn legendy slovenského hokeja Petra Šťastného sa v 900. zápase v profilige prezentoval 699. bodom do tabuľky produktivity (239+460).

Ottawa prehrala v Columbuse 0:1. Fínsky brankár Blue Jackets Joonas Korpisalo sa blysol 25 zákrokmi a druhý shutoutom v kariére. V zostave hostí po jednozápasom záblesku chýbal obranca Christián Jaroš. Keďže do tímu sa po krátkej absencii z osobných dôvodov vrátil Nikita Zajcev, vedenie Senators poslalo slovenského beka späť do farmárskeho tímu Belleville v AHL.

Tím New York Islanders nepredĺžil svoju rekordnú bodovú šnúru na 18 zápasov. „Ostrovania“ prehrali na ľade Anaheimu 0:3 a v riadnom hracom čase odovzdali všetky body súperovi prvýkrát od 11. októbra 2019.

Počas víťaznej série hokejisti Islanders dosiahli 15 víťazstiev po 60 minútach a ďalšie dva po predĺžení či nájazdoch. Na triumfe Anaheimu sa výrazne podieľal brankár John Gibson, 26 zákrokmi vychytal prvý shutout v sezóne a devätnásty v kariére. Útočník Ryan Getzlaf a obranca Cam Fowler sa prezentovali gólom a asistenciou.

NHL – výsledky

• utorok:

Tampa Bay – Buffalo 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
*Erik Černák (Tampa Bay) odohral 18:29 min, 1 strela, 1 zablokovaná strela, 2 plusové body

Dallas – Vegas 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
*Andrej Sekera (Dallas) odohral 18:10 min, 1 strela, 4 zablokované strely

Columbus – Ottawa 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

New York Rangers – Minnesota 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)

Philadelphia – Vancouver 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Pittsburgh – Calgary 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

Nashville – St. Louis 3:2 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Anaheim – New York Islanders 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)