Video: Česi pokračujú v protestoch proti Babišovi a vyzývajú ho na rezignáciu

Dsn9b0vwsaec6sn.jpg large.jpg
Tisíce Čechov, ktorí sa pri príležitosti 29. výročia protikomunistickej sametovej revolúcie, zhromaždiili vrámci protestu, vyzývajú predsedu vlády Českej republiky Andrej Babiša, aby odstúpil, 17.11 2018 v Prahe. Babiš čelí obvineniam, že zneužil dotácie EÚ na farmu, ktorú preniesol na svojich rodinných príslušníkov, hoci popiera porušovanie pravidiel. Zdroj: twitter.com/ct24zive.

PRAHA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Tisícky Čechov využili dnešné výročie Nežnej revolúcie z roku 1989 na protest proti premiérovi Andrejovi Babišovi. Demonštranti sa stretli v sobotu popoludní pred Pražským hradom a vydali sa na pochod na Staromestské námestie. Žiadajú pritom rezignácie Babiša i jeho obhajcu, prezidenta Miloša Zemana.

Obviňuje otca z klamstva

Demonštrantov do ulíc vytiahol najnovší dramatický vývoj v kauze Čapí hnízdo, predovšetkým slovná prestrelka medzi Babišom a jeho synom, ktorý premiéra obviňuje z klamstva. Spravodajský server Seznam Zprávy zverejnil text e-mailu, ktorý novinárom poslal Babišov syn a v ktorom okrem iného žiada o nadviazanie kontaktu s českou políciou a píše, že jeho otec klame. Andrej Babiš mladší žije so svojou matkou vo Švajčiarsku a je súčasťou kauzy Čapí hnízdo, v ktorej mal jeho otec zneužiť dotácie na stavbu svojho rodinného sídla.

Premiér Babiš tvrdí, že dotácie nepoberal on ani jeho firma Agrofert, ale jeho deti vrátane Andreja Babiša mladšieho. Ten však tvrdí, že v septembri minulého roka, práve keď polícia prešla do hlavnej fázy vyšetrovania tohto údajného dotačného podvodu, ho dal jeho otec uniesť na Krym, aby nemohol vypovedať.

Odchod Babiša chcú viacerí

Premiér Babiš na obvinenia zo strany svojho syna reagoval s tým, že jeho syn je schizofrenik a nedá sa mu veriť. K rezignácii do vyšetrenia kauzy päťdesiatmiliónovej dotácie pre farmu Čapí hnízdo vyzval Babiša Senát aj opozícia v Snemovni, ktorá vyvolala hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. To sa bude konať budúci piatok. Že by mal Babiš odstúpiť z funkcie premiéra do vyšetrenia prípadu, si myslí aj väčšina respondentov v prieskume agentúry Median.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišAndrej Babiš mladší