Kazachstan zaskočil Švajčiarsko, uspel v nájazdoch
Konstantin Puškariov (Kazachstan) bojuje o puk so Švajčiarom Gaetanom Haasom počas druhej tretiny zápasu na svetovom šampionáte. Moskva, 7. máj 2016. Foto: SITA/AP

MOSKVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Švajčiarski hokejisti nezvládli svoje úvodné vystúpenie na majstrovstvách sveta v Rusku. „Helvéti“ v sobotňajšom stretnutí A-skupiny podľahli v Moskve Kazachom 2:3 po samostatných nájazdoch. Švajčiari sa síce v 15. min ujali vedenia zásluhou Walsera, ale Savčenko v druhej a Starčenko v tretej tretine otočili vývoj skóre.

Aspoň remízu v riadnom hracom čase zaistil v 53. min vyrovnávajúcim gólom Hollenstein. V predĺžení sa strelci nepresadili, v samostatných nájazdoch boli najskôr úspešní po dvaja hráči na oboch stranách a neskôr v štvrtej sérii nezaváhal kazašský útočník Nigel Dawes. Následne ušiel puk Linovi Martschinimu, a tak dva body putovali na konto Kazachstanu.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa MS v hokeji

Dáni v serverskom derby zdolali Nórov

Dánski hokejisti zvládli svoje úvodné vystúpenie na majstrovstvách sveta v Rusku, keď v sobotňajšom stretnutí A-skupiny zvíťazili v Moskve nad reprezentačným výberom Nórska 3:0. Skóre stretnutia otvoril v 22. min dvadsaťtriročný robustný krídelník Nicklas Jensen. Do dvojgólového vedenia poslal Dánov rovnako v druhej tretine obranca Jokeritu Helsinki Jesper B. Jensen.

Nóri sa pokúsili o vyrovnanie počas power-play, to sa im vypomstilo v podobe tretieho inkasovaného gólu z hokejky Nicklasa Jensena, autora dvoch presných zásahov. Čistým kontom sa blysol brankár Sebastian Dahm. Dáni si pripísali do tabuľky tri body, v ktorej sú lídrami spolu s Čechmi. Ďalší duel ich čaká v nedeľu o 19.15 SELČ proti výberu Švédska. Nóri si zmerajú sily so Švajčiarmi takisto v nedeľu o 15.15 h SELČ.

Lotyšská hokejová reprezentácia po piatkovom zisku jedného bodu zo súboja so Švédmi na 80. majstrovstvách sveta v Rusku nevyšla bodovo naprázdno ani v zápase s Čechmi. Sobotňajší večerný duel sa v moskovskom Ľadovom paláci skončil triumfom 4:3 po samostatných nájazdoch pre český tím. Česi mali veľmi dobrý vstup do duelu a ich kapitán Tomáš Plekanec v 4. a 7. min zariadil vedenie favorita 2:0. Potom však prišli svetlé okamihy ich súpera, keď Roberts Bukarts v 36. min skorigoval a v 49. min Zemgus Girgensons vyrovnal na 2:2.

Keď v 58. min Mikelis Redlihs poslal Lotyšov do vedenia, zdalo sa, že outsider si pripíše všetky tri body. Tréner Vladimír Vůjtek však odvolal brankára a 59 sekúnd pred treťou sirénou Michal Řepík tečoval strelu Jakuba Jeřábka od modrej čiary a muselo sa predlžovať. V nájazdoch rozhodol o triumfe Česka útočník Lukáš Kašpar, ktorý bol v „lotérii“ jediným úspešným exekútorom. Obaja súperi odohrajú ďalší duel v pondelok – Lotyši o 15.15 h SELČ nastúpia proti Rusom, Česi o štyri hodiny neskôr proti Švédom.

A-skupina (Moskva):
Švajčiarsko – Kazachstan 2:3 po samost. nájazdoch (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 15. Walser (Diaz, Andrighetto), 53. Hollenstein (Du Bois, Ambühl) – 31. Savčenko, 51. Starčenko (Rymarev), rozhodujúci samost. nájazd Dawes

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Gofman (Rus.), Iverson (Kan.) – Chartrand-Piche (Kan.), Lederer (ČR)

Nórsko – Dánsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Góly: 22. Nicklas Jensen (Storm, Madsen), 35. J. B. Jensen (Eller, D. Nielsen), 60. Nicklas Jensen (D. Nielsen)

Vylúčení: 2:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Wehrli (Švaj.) – Pihlblad (Švéd.), Šefčík (ČR)

Lotyšsko – Česko 3:4 po sam. nájazdoch (0:2, 1:0, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 36. Bukarts (Džeriňš), 49. Girgensons (Abols, Daugaviňš), 58. M. Redlihs (Džeriňš, Bukarts) – 4. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 7. Plekanec (Červenka, L. Kašpar), 60. Řepík (Jeřábek, Jan Kovář), rozhodujúci sam. nájazd L. Kašpar

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: 37. Keniňš (Lot.) trest v hre za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Rantala (Fín.) – Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Nem.), 4650 divákov

Rusko 1 0 0 0 1 0:3 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.