Cesko futbal
Českí futbalisti po výhre v Kazachstane vedú kvalifikačnú A-skupinu. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Hráči Holandska utrpeli v kvalifikácii o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska už druhú prehru. Po neúspechu v Česku pomerom 1:2 tentokrát prekvapujúco nestačili na Island, ktorému v Reykjavíku podľahli 0:2. Oba góly si pripísal stredopoliar Swansea Gylfi Sigurdsson. Islanďania po tomto víťazstve trónia na čele kvalifikačnej A-skupiny.

Českí reprezentanti zvíťazili na ihrisku Kazachstanu 4:2. Zverenci trénera Pavla Vrbu sa ujali vedenia v 13. minúte zásluhou Bořka Dočkala, minútu pred polčasovou prestávkou zvýšil náskok hostí kanonier David Lafata. Po góle Ladislava Krejčího v 56. minúte viedli Česi už 3:0. Domáci znížili stav stretnutia v 84. minúte, presadil sa Logvinenko. V 88. minúte skóroval Tomáš Necid a konečnú podobu výsledku uzavrel v nadstavenom čase druhého polčasu druhým gólom v zápase Logvinenko.

V B-skupine pútal pozornosť duel medzi Bosnou a Belgickom. Reprezentanti Bosny a Hercegoviny viedli od 28. minúty, keď skóroval kanonier Edin Džeko. Belgičania vyrovnali v 51. minúte zásluhou Radju Nainggolana. Lídrom B-skupiny je Wales, ktorý doma zdolal Cyprus tesne 2:1.

Suverénne zatiaľ kráča H-skupinou Chorvátsko, ktoré v Osijeku rozstrieľalo Azerbajdžan 6:0. Dvakrát sa do listiny strelcov zapísal Perišič, po jednom presnom zásahu dosiahli Kramarič, Brozovič a Modrič. Výsledok stretnutia uzavrel vlastným gólom v 61. minúte Sadygov. Zverenci trénera Nika Kovača majú po troch odohratých dueloch na svojom konte plný počet bodov a skóre 9:0.

Súhrn výsledkov pondelkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

ASTANA

Kazachstan – Česko 2:4 (0:2)

Góly: 84. a 90.+ Logvinenko – 13. Dočkal, 44. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid

REYKJAVÍK

Island – Holandsko 2:0 (2:0)

Góly: 13. a 42. Sigurdsson (prvý z pok. kopu)

RIGA

Lotyšsko – Turecko 1:1 (0:0)

Góly: 54. Sabala (z pok. kopu) – 47. Kisa, ČK: 90.+ Freimanis (Lotyšsko) po 2. ŽK

Andorra – Izrael 1:4 (1:2)

Góly: 15. I. Lima (z pok. kopu) – 3., 41. a 82. Damari, 90.+ Hemed (z pok. kopu)

ZENICA

Bosna a Hercegovina – Belgicko 1:1 (1:0)

Góly: 28. Džeko – 51. Nainggolan

CARDIFF

Wales – Cyprus 2:1 (2:1)

Góly: 13. Cotterill, 23. Robson-Kanu – 36. Laban, ČK: 48. A. King (Wales)

Chorvátsko – Azerbajdžan 6:0 (4:0)

Góly: 34. a 45. Perišič, 11. Kramarič, 45.+ Brozovič, 56. Modrič (z pok. kopu), 61. Sadygov (vlastný)