MS v hokeji 2019: Česko - Taliansko
Jakub Vrána z Česka (vľavo) uniká Simonovi Kostnerovi z Talianska počas zápasu základnej B - skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Bratislava, 17. máj 2019. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Česka zvíťazili nad hráčmi Talianska jednoznačne 8:0 v piatkovom stretnutí B-skupiny na majstrovstvách sveta 2019.

Zverenci Miloša Říhu potvrdili papierové predpoklady a v tabuľke bratislavskej skupiny sa dotiahli na 12-bodových Rusov a Švajčiarov.

Naopak, hráči z Apeninského polostrova neskórovali ani v piatom dueli na turnaji a sú poslední s hrozivým skóre 0:38.

Čechov poslal do vedenia v ôsmej minúte plzenský útočník Milan Gulaš. Ten sa pripojil k tímu až v priebehu šampionátu a skóroval hneď vo svojom prvom stretnutí.

Taliani dlho držali krok s veľkým favoritom, ale na kolená ich zrazil kuriózny zásah Radka Gudasa.

V 28. min sa brankár Marco De Filippo Roia musel červenať, pretože hráč Philadelphie Flyers skóroval strelou z úrovne červenej čiary.

MS v hokeji 2019 (B-skupina)

• Bratislava – piatok

Česko – Taliansko 8:0 (1:0, 4:0, 3:0)

Góly: 8. Gulaš (D. Kubalík), 28. Gudas (Jaškin), 33. Frolík (Moravčík, Simon), 34. Jan Kovář (Voráček, Frolík), 35. Jaškin (Chytil, Řepík), 57. Simon (Voráček, Frolík), 58. Jaškin (D. Musil, Řepík), 58. Frolík (J. Kolář)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Romasko (Rus.) – Lazarev (Rus.), Nikulainen (Fín.), 9082 divákov

Česko: Francouz – D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, J. Kolář, Gudas, Sklenička, Zámorský – Frolík, Simon, J. Voráček – Palát, Faksa, J. Vrána – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – Jaškin, Chytil, Řepík
Taliansko: De Filippo Roia – Zanatta, Tauferer, Trivellato, Hofer, Helfer, McMonagle, Marchetti – Traversa, Andergassen, Gander – Insam, D. Kostner, Miceli – Bardaro, Rosa, Ramoser – Hochkofler, Lambacher, Deluca – S. Kostner

Česi definitívne zlomili súpera troma gólmi v rozpätí 130 sekúnd, keď sa postupne zapísali do streleckej listiny Michael Frolík, Jan Kovář a Dmitrij Jaškin. V treťom dejstve to vyzeralo tak, že gól už nepadne.

Diváci na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu ale napokon v záverečnej päťminútovke videli ešte tri presné zásahy Čechov – presadil sa Dominik Simon a svoje druhé góly v zápase dosiahli Jaškin s Frolíkom.

Hlasy (zdroj: SITA):

Miloš Říha (tréner Česka): „Sme spokojní. Uhrali sme dobrý výsledok, nedostali sme gól. Potešili ma aj nováčikovia v tíme. Musím oceniť nášho tímového ducha. V každom zápase musíme hrať s plným nasadením. Taliani podali sympatický výkon. Myslím si, že výsledok je pre nich krutý, pretože najmä v prvých dvoch tretinách si utvorili pomerne dosť šancí.“

Michael Frolík (útočník Česka, autor dvoch gólov): „Začiatok nebol jednoduchý, na prvý gól sme čakali dosť dlho. Taliani mali v druhej tretine nejaké šance za stavu 1:0, ale našťastie náš brankár neinkasoval. Proti takýmto súperom sa hrá zle, kým je nerozhodný stav alebo je rozdiel iba o jeden gól. Vtedy sa môže stať čokoľvek. Inak si myslím, že takéto zápasy nám toho veľa nedajú.“