Zdeno Chára
Slovenská kapitán tímu NHL Boston Bruins Zdeno Chára. Foto: SITA/AP

Traja slovenskí hokejisti si zahrali v utorkových zápasoch NHL. Bodoval iba Zdeno Chára, ktorý jednou asistenciou pomohol k triumfu Bostonu nad San Jose 5:1. Erik Černák a jeho Tampa Bay prehrali v New Yorku s Rangers 1:4 a Edmonton s Tomášom Jurčom v zostave podľahol na ľade Detroitu 1:3.

Nezastaviteľné duo

Boston je vo výbornej forme a ide to aj jeho 42-ročnému kapitánovi. Chára bodoval v druhom zápase po sebe, keď sa v 37. min druhou asistenciou podieľal na góle Brandona Carla na konečných 5:1. Trenčiansky rodák si pripísal štvrtý bod v sezóne a do naplnenia 1500 zápasov mu chýba odohrať tri stretnutia.

Slovenský obranca počas vyše 18 minút na ľade okrem asistencie pri góle raz vystrelil, súperovým hráčom uštedril tri bodyčeky a na konci mal dva plusové body a tiež si pripísal dve trestné minúty.

Bruins vyhrali štvrtýkrát v sérii aj vďaka nezastaviteľnému útočnému duu David Pastrňák – Brad Marchand. Prvý si pripísal dvanásty gól v sezóne a svoju bodovú sériu rozšíril na desať zápasov. S 24 bodmi z 12 zápasov je Pastrňák lídrom produktivity celej súťaže a vedie aj tabuľku strelcov.

Treba hra pre radosť

Český krídelník je iba tretí hráč Bostonu v histórii, ktorý si v mesiaci október pripísal 12 gólov. Pred ním sa to podarilo Philovi Espositovi (14) v roku 1973 a Charliemu Simmerovi (12) o 12 rokov neskôr. Marchand má iba o tri body menej ako Pastrňák (21) a bez prerušenia bodoval už v 11 zápasoch.

V bránke Bostonu dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Tuukka Rask, čelil iba 17 strelám z hokejok hráčov San Jose. Jeho náprotivok Martin Jones mal 36 zákrokov.

„Cítime sa dobre ako mužstvo. Po každom zápase na chvíľu vypneme a do toho ďalšie ideme s rovnakou víťaznou mentalitou. Snažíme sa zachovať si pozitívne nastavenie, hrať jeden pre druhého a mať z toho radosť,“ vyjadril sa obranca Bostonu Brandon Carlo na webe NHL.

„Nedá sa odohrať naplno 60 minút každú noc. Páči sa mi však zistenie, že moji hráči sú v ´laufe´ a neustále sa približujú k ideálu. Stále je to viac o našom štýle a o tom, čo chceme hrať. Zo začiatku sezóny to tak nebolo, vtedy nás držali najmä brankári.“ zhodnotil tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Kakko strelil druhý gól

Tampa Bay prehrala na ľade NY Rangers (1:4) a Erik Černák v jej drese predviedol zápis 19:32 min, 1 strela, 2 „hity“, 2 zablokované strely. Lightning počas zápasu prišli o elitného obrancu Victora Hedmana a útočníka Pata Maroona, fínsky talent Kaapo Kakko v drese Rangers strelil druhý gól sezóny a český útočník Filip Chytil po svojom príchode z farmy v AHL skóroval hneď v prvom zápase v newyorskom tíme.

Nahradil zraneného Miku Zibanejada. „Potreboval som sa chytiť, nájsť svoju hru. Som tu a môžem hrať,“ uviedol Chytil, ktorý v tejto sezóne už nazbieral 9 bodov v tíme Hartfordu v AHL.

Naďalej pokračuje prepad Tomáša Jurča v Edmontone. Oilers prehrali na ľade Detroitu Red Wings (1:3) a slovenský krídelník odohral vo štvrtom útoku hostí iba 8 minút s jednou strelou na bránku. Red Wings zastavili sériu ôsmich prehier aj vďaka gólu a asistencii Dylana Larkina. „Je to naozaj skvelý pocit. V niekoľkých posledných zápasoch sme budovali našu hru a teraz sme sa podľa toho zariadili,“ uviedol Dylan Larkin.

Ovečkin až desaťkrát vystrelil

Toronto prehralo doma s Washingtonom 3:4 po predĺžení a mal na tom leví podiel najmä ruský kapitán hostí Alexander Ovečkin. K dvom gólom vrátane víťazného v predĺžení pridal aj dve asistencie a mal až 10 striel na bránku. V zostave Toronta opäť chýbal slovenský obranca Martin Marinčin.

„Moja práca je strieľať a skórovať pre mužstvo. Ak sa však na mňa sústredí priveľká pozornosť hráčov súpera, moji spoluhráči majú viac miesta a môžu z toho profitovať. Takto zlepšujeme ´chémiu´ v tíme a častejšie strieľame góly,“ podotkol Alexander Ovečkin na webe NHL.

Dallas si aj bez zraneného Andreja Sekeru poradil s Minnesotou (6:3), a to aj vďaka hetriku Alexandra Radulova. Hostia viedli v Dallase ešte na konci druhej tretiny 3:0, ale potom začal úradovať 33-ročný ruský krídelník. Zápas ukončil s tromi gólmi, asistenciou a celkovo desiatimi streleckými pokusmi na bránku. Bol to jeho druhý hetrik v NHL.

„Naši fanúšikovia a ani my sme neboli nadšení z toho, čo sme predvádzali v prvých dvoch tretinách. Narazili sme na dno, ale nechceli sme sa vzdať. Na konci druhej tretiny sme už začali robiť správne veci. Je ťažké prehrávať doma 0:3, ale dobré, keď sa podarí takýto návrat do zápasu,“ cituje Radulova portál NHL.

Výsledkové sumáre NHL

• utorok:

New York Rangers – Tampa Bay 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
*Erik Černák (Tampa Bay) odohral 19:32 min, 1 strela, 2 „hity“, 2 zablokované strely

Detroit – Edmonton 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
*Tomáš Jurčo (Edmonton) odohral 8:03 min, 1 strela

Boston – San Jose 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
*Zdeno Chára (Boston) odohral 18:02 min, 1 asistencia, 1 strela, 3 „hity“, 2 plusové body, 2 trestné minúty

Toronto – Washington 3:4 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 – 0:1)

Pittsburgh – Philadelphia 7:1 (4:0, 2:0, 1:1)

Carolina – Calgary 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Anaheim – Winnipeg 7:4 (1:2, 4:1, 2:1)

Dallas – Minnesota 6:3 (0:2, 1:1, 5:0)

Nashville – Chicago 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Viac k osobe Brad MarchandBrandon CarloBruce CassidyDavid PastrňákDylan LarkinFilip ChytilKaapo KakkoMartin JonesMika ZibanejadaTomáš JurčoTuukka Rask