Hossa
Hráč Chicaga Blackhawks Marián Hossa (uprostred) sa teší z gólu do bránky Minnesoty Wild. Chicago, 2. mája 2014. Foto: SITA/AP

CHICAGO 3. mája (WEBNOVINY) – Slovenský hokejista Marián Hossa z Chicaga sa stal druhou hviezdou piatkového zápasu 2. kola play-off zámorskej NHL proti Minnesote.

Na výhre 5:2 sa trenčiansky odchovanec podieľal jedným gólom a dvoma asistenciami. Chicago sa v sérii na štyri víťazstvá aj vďaka jeho produktivite ujalo vedenia 1:0. V druhom piatkovom stretnutí zvíťazili New York Rangers na ľade Pittsburghu 3:2.

Obhajcovia Stanleyho pohára z Chicaga vyhrali piaty duel v rade. Po štyridsiatich minútach vďaka dvom gólom v presilovkách z hokejok Bryana Bickella a Mariána Hossu viedli 2:0, ale v úvode tretej dvadsaťminútovky prišli o náskok.

Víťazstvo na stranu Blackhawks definitívne strhol dvoma presnými zásahmi Patrick Kane a potom sa druhýkrát v zápase presadil aj Bickell. „Nehrali sme tak dobre, ako vieme. V priebehu stretnutia sme sa zlepšovali, ale máme rozhodne na viac,“ priznal Marián Hossa.

Wild vyhrali na strely 32:22, ale efektivita bola na domácej strane. Hostia sa nedokázali presadiť v presilovej hre, čo pripomenulo vlaňajšok, keď v päťzápasovej sérii play-off nevyužili ani jednu zo sedemnástich početných výhod.

„Páčil sa mi štýl hry, aký sme predvádzali väčšinu času. Hrali sme s nasadením, dostávali sa do prečíslení a boli často v ich pásme. Nepodarilo sa nám využiť šance a udrieť v rozhodujúcich chvíľach,“ poznamenal útočník Minnesoty Zach Parise.

Tréner Mike Yeo bol kritickejší: „Hrali sme pod svoj priemer, nemôžeme byť spokojní. Nie každý dosiahol dnes potrebnú úroveň.“ Marián Hossa odohral 19:23 min, počas ktorých ohrozil bránku súpera päťkrát. Michal Handzuš odkorčuľoval necelých trinásť minút.

New York Rangers takisto ako Chicago premrhalo dvojgólové vedenie, ale tiež získalo prvý bod v sérii. V predĺžení najskôr skončil v bránke puk po strele Dericka Brassarda, ale pokračovalo sa v hre, pretože sa odrazil von. Po zmätkoch ho o pár sekúnd vrátil do siete Benoit Pouliot.

Po preskúmaní videozáznamu potom rozhodli, že víťazstvo zabezpečila už prvá Brassardova strela. „Myslel som si, že som dal gól. Puk sa však vrátil do hry, rozhodca rozpažil, tak som pokračoval v akcii a prihral Pouliotovi,“ priznal Brassard.

„Je jedno, ktorý gól platil. Hrali sme dobre, vyhrali sme a to je dnes najdôležitejšie,“ povedal Pouliot. Pittsburgh nedokázal unaviť súpera, ktorý hral tretí zápas za posledné štyri dni. Rangers nadviazali na výkony zo série prvého kola proti Philadelphii. „Niečo sa stalo, nebol to z našej strany optimálny výkon. Nehrali sme naplno, takže to inak nemohlo ani dopadnúť,“ povedal kapitán Penguins Sidney Crosby, ktorý v doterajšom priebehu série ešte neskóroval a v piatok bol na ľade pri všetkých troch inkasovaných góloch.

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Východná konferencia:

Pittsburgh – New York Rangers 2:3 po predĺžení (0:2, 2:0, 0:0 – 0:1) – stav série: 0:1

Góly: 28. Stempniak (Bennett, M. Goc), 34. Neal (J. Jokinen, Malkin) – 6. Pouliot (Girardi), 18. B. Richards (Hagelin, Girardi), 64. Brassard (Pouliot)

Západná konferencia:

Chicago – Minnesota 5:2 (1:0, 1:0, 3:2) – stav série: 1:0

Góly: 15. Bickell (Seabrook, MARIÁN HOSSA), 32. MARIÁN HOSSA (Saad, Leddy), 49. P. Kane (Sharp, Seabrook), 57. P. Kane (B. Smith, Sharp), 58. Bickell (Toews, MARIÁN HOSSA) – 43. Stoner (Parise, Pominville), 47. Brodziak (Haula, Heatley)

Marián Hossa strelil 1 gól, pridal 2 asistencie, mal 5 striel, odohral 19:23 min a vyhlásili ho za druhú hviezdu, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 12:58 min