Hossa
Marián Hossa (vľavo) v súboji s Mikeom Greenom a Mikhailom Grabovskim (pod Hossom). Foto: SITA, AP

CHICAGO 2. októbra (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga Blackhawks zvíťazili v úvodnom zápase nového ročníka zámorskej NHL nad Washington 6:4.

Dvoma kanadskými bodmi sa na výhre obhajcu Stanleyho pohára, ktorý pred zápasom vyvesil pod strop haly majstrovskú vlajku, podieľal Marián Hossa, jedným Michal Handzuš.

V stretnutí bohatom na góly viedli hostia v úvode tretej tretiny 4:3, domáci sa potom presadili trikrát v rade a otočili výsledok.

Marián Hossa do prázdnej bránky v poslednej minúte upravoval na konečných 6:4. Na ľade strávil vyše 17 minút, raz asistoval, pripísal si dva plusové body a päť striel.

Rozhodcovia mu technický gól pripísali po tom, čo sa rútil na prázdnu bránku a faulovali ho pred ňou dvaja zadáci Capitals. Namiesto puku skončil za bránkovou čiarou Hossa, rozhodcovia okamžite signalizovali technický gól a prvý presný zásah pre slovenského útočníka. Ten na ľade strávil vyše 17 minút, raz asistoval, pripísal si dva plusové body a päť striel.

„Od zisku Stanleyho pohára sa konalo veľa vecí. Zúčastnili sme sa na mnohých slávnostných akciách, dostali sme prstene, vyvesili sme majstrovskú vlajku a teraz je po všetkom. Bolo to skvelé, ale už sa musíme sústrediť len na hokej, čo je tiež super vec,“ povedal Marián Hossa.

Michal Handzuš prihral Saadovi v 48. min na gól na 4:4. Na ľade odkorčuľoval 10:28 min, mal 67 % úspešnosť na vhadzovaniach a dva plusové body.

V premiére v drese Washingtonu dosiahol hetrik Michail Grabovskij, jeden gól Capitals strelil Alexander Ovečkin.

Bitku veľkých kanadských rivalov vyhralo Toronto v Montreale 4:3. Súboj ponúkol viacero pästných výmen, pri jednej z nich v tretej tretine sa nepríjemne zranil útočník Canadiens George Parros.

Jeho súper Colton Orr stratil stabilitu a stiahol so sebou aj domáceho hráča, ktorý narazil hlavou o hraciu plochu. Na ľade sa objavilo množstvo krvi a Parrosa museli previezť do nemocnice na vyšetrenia.

Slovenský brankár Peter Budaj z Montrealu sledoval duel zo striedačky. V poslednom súboji utorkového programu otváracej noci nestačil Edmonton doma na Winnipeg a prehral 4:5. Dvoma gólmi sa na výhre Jets podieľala nová tvár v ich drese Michael Frolík.

Domáci Oilers síce vyhrávali do polovice zápasu 4:2, ale potom už neskórovali a hostia výsledok otočili. O výhre rozhodol Frolík v 55. min, keď sa presadil po prihrávke Erica Tangradiho. „Bol to zápas so šťastným koncom pre nás, neustále sa hralo hore, dole. Tvrdo sme makali, môžeme byť spokojní aj s výkonom. V obrane sa však musíme zlepšiť,“ povedal Frolík.

Výsledky utorňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Chicago – Washington 6:4 (2:1, 1:1, 3:2)

Góly: 5. Bollig (Hjalmarsson, Kruger), 12. P. Kane (Toews, Rozsíval), 35. Seabrook (MARIÁN HOSSA, Saad), 48. Saad (HANDZUŠ, Keith), 54. Oduya (Saad, Hjalmarsson), 60. MARIÁN HOSSA – 11. Ovečkin (Grabovskij, Nicklas Bäckström), 31. Grabovskij (J. Ward), 41. Grabovskij (M. Green, Ovečkin), 46. Grabovskij (M. Green, Nicklas Bäckström)

Montreal – Toronto 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)

Góly: 11. Eller (Diaz, Galchenyuk), 14. Gallagher (Eller, Galchenyuk), 58. Eller – 9. Van Riemsdyk (Kessel, Franson), 29. Phaneuf (Kadri, Kuľomin), 38. Bozak, 46. Raymond (Bodie)

Edmonton – Winnipeg 4:5 (2:2, 2:1, 0:2)

Góly: 3. M. Brown (Gazdic, Acton), 19. B. Gordon (Schultz, Hemský), 24. Hemský (T. Hall, R. Smyth), 28. Joensuu (Eberle, Arcobello) – 4. Scheifele (Byfuglien, Enström), 17. B. Little (Enström, Byfuglien), 37. Frolík (Bogosian, Trouba), 52. Trouba, 55. Frolík (Tangradi, Byfuglien)

Viac k osobe Alexander OvečkinMarián HossaMichail GrabovskijMichal HandzušPeter Budaj