Najkrajšie momenty z druhého dňa na MS vo futbale
Austrálčan Mark Bresciano v súboji s čilským útočníkom Arturom Vidalom počas piatkového zápasu na MS vo futbale. Foto: SITA/AP

CUIABÁ 14. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Čile zvíťazili nad výberom Austrálie 3:1 vo svojom úvodnom vystúpení v základnej B-skupine na XX. majstrovstvách sveta v brazílskom meste Cuiabá.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Skóre duelu otvoril už v 12. min útočník FC Barcelona Alexis Sánchez, o dve minúty neskôr pridal druhý presný zásah Čiľanov stredopoliar brazílskeho Palmeirasu Jorge Valdívia. V 35. min skorigoval najlepší austrálsky reprezentačný strelec Tim Cahill, keď hlavou prekonal gólmana Claudia Brava. Po zmene strán poslal loptu do siete súpera opäť Cahill, no rozhodcovia predtým prerušili hru pre postavenie mimo hry. Definitívnu podobu výsledku dal v nadstavenom čase druhého polčasu striedajúci Jean Beausejour.

Obrazom: Piatkové zápasy na MS vo futbale

V minulosti sa obaja súperi stretli na MS iba raz, v roku 1974 sa ich vzájomný duel skončil bezgólovou remízou – Austrália vtedy získala historicky prvý bod zo svetových šampionátov. Čiľania ziskom troch bodov zvýšili tlak na úradujúcich majstrov sveta Španielov, ktorý v piatok prehrali s Holanďanmi vysoko 1:5.

Austráliu najbližšie čaká 18. júna duel proti Holandsku, Čile nastúpi v rovnaký deň proti Španielsku.

B-skupina:
Čile – Austrália 3:1 (2:1)

Góly: 12. A. Sánchez, 14. Valdívia, 90.+ Beausejour – 35. Cahill, ŽK: 86. Aránguiz – 44. Cahill, 58. Jedinak, 67. Milligan, rozhodovali: Doué – Yeo (obaja Pobr. Slon.), Birumushahu (Bur.), 40 275 divákov

Čile: Bravo – Isla, Jara, Medel, Mena – Vidal (60. F. Gutiérrez), M. Díaz, Aránguiz – Valdívia (68. Beausejour) – E. Vargas (87. Pinilla), A. Sánchez

Austrália: Ryan – Franjič (49. McGowan), Špiranovič, Wilkinson, Davidson – Jedinak, Milligan – Oar (69. Halloran), Bresciano (78. Troisi), Leckie – Cahill

Tabuľka B-skupiny

1. Holandsko 1 1 0 0 5:1 3

2. Čile 1 1 0 0 3:1 3

3. Austrália 1 0 0 1 1:3 0

4. Španielsko 1 0 0 1 1:5 0

I. polčas

Úvod druhého piatkového duelu základnej B-skupiny sa niesol v réžii reprezentantov Čile, ktorí otvorili skóre už v 12. min – Alexis Sánchez prihral pred bránku súpera na Eduarda Vargasa, od neho sa lopta dostala opäť k hráčovi FC Barcelona a ten prekonal gólmana Mata Ryana – 1:0.

Druhý šok pre výber Austrália priniesol o dve minúty neskôr stredopoliar brazílskeho Palmeirasu Jorge Valdívia, ktorého pokus z pätnástich metrov skončil v sieti – 2:0.

Aj v ďalších minútach mali prevahu Čiľania, no „zmrazil“ ich presný zásah Tima Cahilla, ktorý hlavou nedal šancu Claudiovi Bravovi po centri Ivan Franjič od rohovej zástavky – 2:1. Po tomto okamihu prevzali iniciatívu futbalisti Austrálie, ale svoj tlak pred polčasovou prestávkou nepretavili na vyrovnávajúci gól.

II. polčas

Po zmene strán dostal loptu do bránky súpera opäť Cahill, no rozhodcovia predtým prerušili hru pre postavenie mimo hry. Brankár Bravo v 56. min zneškodnil nebezpečnú tvrdú strelu Marka Bresciana.

V ďalšom priebehu druhého dejstva zaujala v 61. min šanca a zakončenie E. Vargasa, ktorý síce prekonal brankára Ryana, no stopér Alex Wilkinson zachránil na bránkovej čiare.

Skóre duelu ozatovril v nadstavenom čase striedajúci Jean Beausejour – 3:1, keď pred ním v súboji s brankárom Ryanom neuspel Mauricio Pinilla.

Jorge Sampaoli (tréner Čile): „V ofenzíve sme podali dobrý výkon, smerovali sme lopty na Alexisa Sáncheza a vytvorili viacero dobrých šancí. Po inkasovanom góle sme trochu stratili dych a znervózneli. Celkovo sme nehrali na hranici svojich možností. Čakajú nás teraz dve stretnutia proti súperom iného kalibru, v oboch dueloch musíme previesť lepší výkon. Šanca hrať proti Španielsku na slávnej Maracane ma už teraz doslova elektrizuje.“

Ange Postecoglou (tréner Austrálie): „Pred týmto duelom a pred celým šampionátom nikto nám nikto nedával ani najmenšiu šancu. Austrálčania sa však vopred nevzdali a bojovali. Cítim, že sme si zaslúžili remízu.“