Aktualizované: Cleveland v play-off NBA iba víťazí, San Antonio vyrovnalo stav série s Houstonom (video)

LeBron James, Jonas Valanciunas
Hviezda Clevelandu LeBron James v podkošovom súboji s Jonasom Valanciunasom počas druhého konferenčného finále play-off Východnej konferencie NBA, v ktorom Cavaliers na domácej palubovke zvíťazili 125:103. Cleveland, 4. apríl 2017. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. mája o 10:32

NEW YORK 4. mája (WebNoviny.sk) – Obhajca titulu Cleveland stále neprehral v play-off basketbalovej NBA 2016/2017 ani jeden zápas.

Po štvrťfinálovom vyradení Indiany 4:0 vedú Cavaliers v semifinále Východnej konferencie nad Torontom už 2:0, keď stredajší druhý domáci duel ovládli 125:103.

LeBron prekonal Abdula-Jabbara

LeBron James premenil 10 zo 14 streleckých pokusov z hry a s 39 bodmi bol hlavnou hviezdou súboja. V historickom rebríčku strelcov vyraďovacej časti sa 32-ročný krídelník s celkovo 5777 bodmi posunul na 2. priečku pred Kareema Abdula-Jabbara (5762), lídrom zostáva Michael Jordan (5987). „Netrafil šesť trestných hodov,“ glosoval rozohrávač Toronta Kyle Lowry a vážne dodal: „Hrá neuveriteľne. Hrá ako LeBron James.“

Lowry bol jedným z troch dvadsaťbodových strelcov Raptors, ale v tretej štvrtine si podvrtol členok a záverečnú časť hry strávil v šatni. „Je to celkom bolestivé. Niečo mi na to dajú a pripravím sa na tretí zápas,“ ubezpečil. Ďalší diel semifinálovej bitky naplánovali do torontského Air Canada Centre na piatok. „Verím našim hráčom. Minulosť ukázala, že vieme prepnúť ešte na vyšší level,“ doplnil kouč „jašterov“ Dwane Casey.

Zranenie Parkera

San Antonio odčinilo vysokú prehru v prvom domácom zápase semifinále Západnej konferencie a Houston zdolalo 121:96. Duel však nedohral francúzsky tvorca hry Spurs Tony Parker, ktorý v poslednej štvrtine utrpel zranenie ľavého kolena.

Vo štvrtok sa podľa TNT podrobí vyšetreniu magnetickou rezonanciou. „Nevyzerá to dobre,“ priznal tréner Gregg Popovich, ktorý po výprasku v prvom zápase spravil zmeny v zostave. Namiesto Davida Leeho postavil do základu Paua Gasola, aby zvýšil palebnú silu z väčšej vzdialenosti.

Spurs už v prvej štvrtine strieľali s výbornou úspešnosťou 62 percent a do konca duelu si ju udržali nad 54 percent. „Myslím si, že sme im dali okúsiť ich pondelňajšiu medicínu. Ani jednu strelu nemali zadarmo, nedostávali druhú šancu, dobre sme doskakovali aj v útoku a vytláčali ich z trojkových pozícií,“ popísal úspešnú alchýmiu 34-bodový Kawhi Leonard.

Naopak, James Harden sa trápil a domáca obrana ho ustrážila na bilancii 3:17 z hry a 13 bodoch. „Netriafal som kôš, nepadali mi tam ani donášky. Vedeli sme, že súper v druhom zápase pridá na agresivite,“ konštatoval Harden. Séria sa za stavu 1:1 sťahuje do Houstonu.