Video: Cyklón Fani po sebe zanechal desiatky obetí, zničil strechy a vyvrátil elektrické stĺpy

Cyklón Fani
Lode zničené cyklónom Fani. Orissa, 4. máj 2019. Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 6. mája (WebNoviny.sk) – Pri ojedinelom letnom cyklóne, ktorý sa minulý týždeň prehnal časťami južnej Ázie, zahynulo v Indii najmenej 34 ľudí a ďalších 15 obetí zaznamenali v susednom Bangladéši.

Vietor dosiahol rýchlosť 205 km/h

Cyklón Fani, jeden z najsilnejších za posledné desaťročia, tiež zničil tisíce slamených striech a vyvrátil elektrické stĺpy a stromy.

Úrady v najpostihnutejšom indickom štáte Urísa stále zisťujú celkový rozsah škôd po živle, ktorý v piatok pred dosiahnutím pevniny zasiahol pláže dažďom a vetrom s rýchlosťou v nárazoch až do 205 kilometrov za hodinu.

Evakuovali tisíce dedín

Väčšiemu počtu obetí zabránila evakuácia viac ako jedného milióna ľudí z približne 15-tisíc dedín a 46 miest. Preventívne opatrenia ukázali oveľa lepšiu pripravenosť ako v roku 1999, keď si „super cyklón“ vyžiadal približne desaťtisíc obetí.

Cyklón Fani je jedným z najzriedkavejších z ojedinelých letných cyklónov, ktoré za uplynulých 43 rokov zasiahli Urísu. Je tiež jedným z troch za posledných 150 rokov,“ uviedol jeden z najvyšších volených predstaviteľov štátu Navin Patnajk.

Tropické cyklóny sa v Bengálskom zálive zvyčajne objavujú od septembra do novembra. Po víkende sa zoslabnutý cyklón presunul do susedného Bangladéša.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom