Kyle Okposo
Útočník 'ostrovanov' Kyle Okposo (21) v súboji s Reillym Smithom z Floridy Panthers počas šiesteho zápasu 1. kola play-off NHL, v ktorom 'panteri' na ľade súpera prehrali 1:2 po predĺžení a sezóna sa pre nich skončila. New York, 24. apríl 2016. Foto: SITA/AP

NEW YORK 25. apríla (WebNoviny.sk) – Jediný gól v nedeľňajšom zápase číslo šesť vo Philadelphii stačil hokejistom Washingtonu na spečatenie postupu do semifinále Východnej konferencie NHL, keďže Braden Holtby v ich bránke bol neprekonateľný.

Postaral sa oň na konci 29. min center prvého útoku Nicklas Bäckström, ktorý strelou z prvej z pravého kruhu nedal šancu Michalovi Neuvirthovi. „Chcel som to takto zakončiť, lebo keď to bez prípravy zdvihnete hore, pre gólmanov je to náročnejšie,“ vysvetlil švédsky tvorca hry.

„Letci“ skórovali v posledných troch zápasoch iba štyrikrát

Neuvirth ináč chytal spoľahlivo, odkedy Flyers zaostávali v sérii 0:3 na zápasy a dostal sa do bránky: mužstvo dvakrát zvíťazilo a český muž v maske inkasoval zo 105 striel iba dvakrát.

„Dva góly v troch zápasoch, to je štatistika hovoriaca za všetko. Je fakt zlé, že sme mu my nevedeli pomôcť v útoku. Mason nás dostal do play-off a Neuvirth v ňom zažiaril. Myslím si, že obaja sa navzájom podporovali. Oni sú jeden z dôvodov, prečo sme to dotiahli až sem,“ poznamenal Jakub Voráček.

Dvojice v semifinále Východnej konferencie:

New York Islanders – Tampa Bay Lightning

Washington Capitals – Pittsburgh Penguins

Philadelphia skórovala v posledných troch zápasoch iba štyrikrát, z toho raz do prázdnej bránky; vo všetkých šiestich dueloch dovedna šesťkrát, keď využila jedinú z dvadsiatich štyroch presiloviek.

Na Capitals čaká v konferenčnom semifinále Pittsburgh, čo znamená mikrosúboj hviezdnych kapitánov Alexandra Ovečkina so Sidneym Crosbym, najväčších útočných ikon poslednej dekády NHL . „V hlave musíme zabudnúť na sériu s Philadelphiou a sústrediť sa na nasledujúcu. Pittsburgh je veľký súper.“

Hrdinom ‚ostrovanov‘ bol Tavares

V druhom kole Východnej konferencie sú prvý raz od roku 1993 aj hokejisti New Yorku Islanders, ktorí vyradili Floridu 4:2 na zápasy. Kapitán „ostrovanov“ v nedeľnom šiestom dueli najprv 53,2 s pred naplnením riadneho hracieho času vyrovnal na 1:1 a potom v jedenástej minúte druhého predĺženia strhol víťazstvo a postup na stranu svojho tímu (4:2).

Vynikli obaja brankári – Thomas Greiss predviedol 41 zákrokov, hosťujúci Roberto Luongo ešte o osem viac. Krídelník Floridy Jaromír Jágr odohral 208. zápas v play-off a v historickom meradle sa zaradil na 16. priečku k Waynovi Gretzkému. Islanders budú v boji o konferenčné finále čeliť Tampe Bay.

Dallas viedol 4:0, ale nakoniec sa strachoval výsledok

V Západnej konferencii si ako druhý tím po San Jose zabezpečil semifinálovú miestenku Dallas, ktorý vyradil Minnesotu v šiestich zápasoch. Stars si však sami dosť skomplikovali pokojný záver série, keď v nedeľnom dueli viedli na súperovom ľade po dvoch tretinách už 4:0, ale ešte sa strachovali o výsledok.

V poslednej časti hry inkasovali štyrikrát a 33 s pred koncom domáci takmer vyrovnali, video však nepotvrdilo, že by celý puk prešiel za bránkovú čiaru. „Prvých 45 minút bolo na štadióne mŕtvo. Z pohľadu domácich sa nič nedialo, mali sme navrch, možno sme im povolili zopár šancí. Posledná štvrťhodina však bola zaujímavá,“ hodnotil tréner postupujúceho tímu Lindy Ruff, ktorého zverenci budú v ďalšom kole čeliť úspešnejšiemu z dvojice St. Louis – Chicago.

Štvrťfinále play-off NHL – nedeľa

– hrá sa na štyri víťazné zápasy

VÝCHODNÁ KONFERENCIA
Philadelphia Flyers – Washington Capitals 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

– konečný výsledok série 2:4, Washington postúpil do konferenčného semifinále

Gól: 29. Nicklas Bäckström (M. Johansson, Ovečkin)

New York Islanders – Florida 2:1 po dvojnásobnom predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 1:0)

– konečný výsledok série 4:2, Islanders postúpili do konferenčného semifinále

Góly: 60. Tavares (Kuľomin, Leddy), 91. Tavares (Okposo, Quine) – 19. Huberdeau (Trocheck, Jokinen)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA
Minnesota – Dallas 4:5 (0:3, 0:1, 4:1)

– konečný výsledok série 2:4, Dallas postúpil do konferenčného semifinále

Góly: 44. Spurgeon (Mikael Granlund, M. Koivu), 45. Brodin (Haula, Niederreiter), 49. Spurgeon (M. Koivu, Suter), 56. Pominville (Brodin, Niederreiter) – 6. Klingberg (Spezza), 10. Spezza (Janmark, Eaves), 19. Sharp (Eakin, Jamie Benn), 40. Jamie Benn (Sparp, Spezza), 51. Goligoski (Janmark, Spezza)

Viac k osobe Jakub VoráčekJamie BennJaromír JágrJohn TavaresNicklas BäckströmRoberto Luongo