Video: Danko nevylučuje boj o prezidentské kreslo, SNS nemôže ostať bez kandidáta

Andrej Danko
Predseda SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – SNS nemôže podľa predsedu strany Andreja Danka byť bez prezidentského kandidáta. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, ak Smer postaví Miroslava Lajčáka alebo niekoho iného, SNS musí mať svojho kandidáta.

Národniari otázku výberu kandidáta uzavrú v polovici januára. Na kandidatúru sa chystá samotný Danko, keďže sa nepodarilo nájsť koaličného kandidáta, ani SNS nenašla človeka z vnútra strany a ani z externého prostredia. „Zo SNS po fackách, ktoré dostávam, má málokto odvahu zobrať zástavu,“ konštatoval Danko.

SNS nepodporí Mistríka

Danko význam svojej kandidatúry vidí v tom, že značka SNS nezostane bez kandidáta. „Volič SNS musí mať svojho zástupcu v tomto pelotóne. Potom je to otázka druhého kola, kto sa do neho dostane. Viem vylúčiť, že by SNS podporila kandidáta SaS Róberta Mistríka,“ uviedol.

Predseda SNS pripomenul, že Smer aj SNS majú dostatočný počet poslancov NR SR na to, aby v lehote, ktorý zákon stanovuje, vychádza to predbežne na prvý januárový týždeň, navrhli svojich prezidentských kandidátov.

Najdôležitejšie sú voľby do parlamentu

Pre mňa sú najdôležitejšie voľby, ktoré budú v marci v roku 2020, preto aj keby ma predsedníctvo technicky nominovalo, nerobil by som žiadnu kampaň, nezúčastňoval by som sa na diskusiách, pretože pre SNS sú najdôležitejšie parlamentné voľby 2020. Vo veku 44 rokov by som chcel ešte zabojovať so SNS o väčší mandát a dôveru a meniť veci, ktoré s 8,6 percentami vo vláde presadiť neviem. Či je to daň z príjmu 15 percent, alebo vyššie systémové podpory pre šport, kultúru, vznik ministerstva športu a cestovného ruchu. Je viacero vecí, ktoré so súčasnými percentami nepresadím,“ vyhlásil.

Danko chce po komunikácii s ministerstvom vnútra a príslušnou komisiou pre voľby vyhlásiť voľby 10. januára. „Ako najoptimálnejší termín pre prezidentské voľby vychádza 16. a 30 marec. Pravdepodobne to tak 10. januára vyhlásim,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana