Video: Danko si pripomenul 300. výročie znovuzaloženia maďarského mesta Malý Kereš Slovákmi

Andrej Danko
Andrej Danko počas oslavy 300. výročia znovuzaloženia maďarského mesta Malý Kereš slovenskými kolonistami. Foto: facebook.com/andrej.danko.7169

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Pamätný reliéf odhalil v sobotu predseda parlamentu Andrej Danko pri príležitosti 300. výročia znovuzaloženia maďarského mesta Malý Kereš slovenskými kolonistami. Na slávnostnom akte sa zúčastnil aj predseda Národného zhromaždenia Maďarska László Kövér.

Reliéf pripomína historické súvislosti spred 300 rokov, keď toto mesto takmer zaniklo ako dôsledok útokov osmanských vojsk a nadväzujúceho stavovského povstania pod vedením Františka II. Rákociho. Do zničenej dediny vtedy pozvali slovenských kolonistov zo severouhorských žúp Orava, Tekov, Turiec, Nitra, Hont a Novohradu.

Na spomienkovej slávnosti predseda NR SR Andrej Danko povedal, že slovenský a maďarský národ spolu zdieľajú viac ako tisíc rokov spolužitia. „Jazykovedci, historici, a verím, že aj moderne zmýšľajúci politici, sa isto zhodnú na tom, že oba národy sa po dlhé stáročia navzájom kultúrne aj spoločensky obohacujú, a tým prispievajú k rozvoju spoločného stredoeurópskeho priestoru,“ vyhlásil Danko. Predseda parlamentu poďakoval aj za záujem Maďarskej republiky o slovenskú komunitu, ktorá reprezentuje záujmy maďarských Slovákov.

Na margo slovensko-maďarských vzťahov by som chcel vyzdvihnúť skutočnosť, že na Slovensku sme dokázali prejaviť vysokú politickú kultúru. V koaličnej vláde konštruktívne spolupracuje národná strana Slovákov a strana maďarskej národnostnej menšiny. Je to dôkaz toho, že sme pripravení a ochotní spolupracovať pre blaho Slovákov aj Maďarov,“ zdôraznil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoLászló Kövér