Marko Daňo
Marko Daňo (v bielom drese) má za sebou debut v NHL. Foto: SITA/AP

NEW YORK 10. októbra (WEBNOVINY) – Ani jeden slovenský hokejista nebodoval vo štvrtkových stretnutiach NHL. Svoj prvý zápas v NHL odohral Marko Daňo, ktorého Columbus vstúpil do novej sezóny výhrou 3:1 na ľade Buffala s Andrejom Meszárošom v zostave.

Mladý útočník ohrozil Jonasa Enrotha štyrmi strelami a odohral takmer 15 minút. Columbus vyhral sedem z ôsmich prípravných zápasov a dobrú formu si preniesol aj do otváracieho zápasu sezóny. Buffalo zasypal 40 strelami a to mohlo byť rado, že rozdiel skóre nebol vyšší. Minimálne šesťkrát ho zachránila konštrukcia Enrothovej bránky.

Daňov výkon médiá ocenili

„Priznám sa, že som sa na lavičke sám seba pýtal, kedy už konečne dáme gól. Netrafili sme prázdnu bránku, mali sme množstvo prečíslení dvoch na jedného,“ povedal po zápase tréner Blue Jackets Todd Richards. Enroth však držal čisté konto až do 34. minúty, kedy ho prekonal strelou zápästím Jack Skille. Po 81 sekundách na to však prenikol obranou Lotyš Zemgus Girgensons a vyrovnal.

Zaslúžený triumf hostí napokon zariadili v tretej tretine Cam Atkinson a Arťom Anisimov. Práve so strelcom posledného gólu nastupoval Daňo na pravej strane v útoku spolu s predsezónnou posilou a veteránom Scottom Hartnellom a nepočínal si vôbec zle, píše denník Post Dispatch, ktorý pochválil aj ďalšieho nováčika Alexandra Wennberga.

Do kanadského bodovania sa asistenciou zapísal aj center Ryan Johansen, ktorý vynechal predsezónny kemp a novú zmluvu podpísal len dva dni pred štartom ligy.

Chára zničil Howardovi po strele výstroj

Trojica slovenských hokejistov sa stretla na ľade Detroitu, kde domáci Red Wings aj s útočníkmi Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom zdolali Boston s kapitánom Zdenom Chárom 2:1. Bruins ohrozili Jimmyho Howarda len 17 strelami, z toho šesť ich vyslal Chára, po jednej z nich si musel Howard vymeniť časť výstroje – traky. „Má naozaj tvrdú strelu, to mi verte,“ povedal po zápase novinárom Howard. On aj jeho tím predviedol výborný výkon najmä v oslabení. Cháru raz rozhodca vylúčil za nedovolené bránenie v bránkovisku. Detroitu tak na triumf stačili len dva góly z hokejok Justin Abdelkadera a Gustava Nyquista.

Z víťazstva 3:2 nad Dallasom sa tešil Marián Hossa z Chicaga, o ktorého triumfe rozhodol v samostatntých nájazdoch Patrick Kane. Na oboch góloch Blackhawks sa podieľal Patrick Sharp. Potvrdil, že sa mu proti Dallasu darí, veď v minulej sezóne mu v piatich zápasoch strelil šesť gólov a pridal štyri asistencie. Tomáš Kopecký z Floridy odohral necelých 10 minút na ľade Tampy Bay, ktorá po góle Victora Hedmana vyhrala po predĺžení 3:2. V drese hostí debutovala v NHL jednotka posledného draftu obranca Aaron Ekblad, ktorý si hneď prípisal svoj prvý bod za asistenciu.

Výsledky:
Buffalo – Columbus 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 35. Girgensons (M. Foligno) – 34. Skille (Boll, Chaput), 53. Atkinson (Johansen, N. Foligno), 58. Anisimov (Hartnell, Wennberg)

Andrej Meszároš (Buffalo) odohral 20:25, -1, Marko Daňo (Columbus) odohral 14:33, 4 strely

Philadelphia – New Jersey 4:6 (0:1, 3:2, 1:3)

Góly: 36. Giroux (Streit, Voráček), 40. Simmonds (Read, A. MacDonald), 40. Simmonds (Lecavalier, Giroux), 45. Lecavalier (Simmonds, Streit) – 13. Ryder (Clowe, Greene), 23. Henrique (Ryder), 26. Cammalleri (Jágr, Židlický), 45. Eliáš (Židlický, Havlát), 48. Zubrus (Henrique, Ryder), 59. Cammalleri (Jágr)

Pittsburgh – Anaheim 6:4 (3:1, 2:2, 1:1)

Góly: 6. Hörnqvist (Crosby), 8. Crosby (Kunitz, Määttä), 14. Dupuis (Määttä, Malkin), 38. Crosby (Dupuis, Hörnqvist), 39. Comeau (Määttä, Dupuis), 42. B. Sutter (Dupuis), 15. Kesler (Getzlaf, Vatanen), 28. Perry (Maroon), 33. Perry (Kesler, Vatanen), 57. Perry (Getzlaf, Kesler)

Washington – Montreal 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 7. Burakovsky (Brouwer) – 51. Plekanec (Galchenyuk, Gilbert), rozhodujúci sam. nájazd Gallagher

Detroit – Boston 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 24. Abdelkader (Franzen, DeKeyser), 35. Nyquist (Helm, Franzén) – 13. P. Bergeron

Zdeno Chára odohral 22:30, 6 striel, 2 tr. minúty, Tomáš Tatar odohral 14:29, 3 strely, 2 tr. minúty, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 14:08

Tampa Bay – Florida 3:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)

Góly: 28. T. Johnson (Filppula, Stralman), 48. Callahan (Filppula, Hedman), 62. Hedman (Bishop) – 26. Gudbranson (Olsen, MacKenzie), 50. Huberdeau (B. Campbell, Ekblad)

Tomáš Kopecký (Florida) odohral 9:34 min

St. Louis – New York Rangers 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)

Góly: 42. Schwartz (Backes, Pietrangelo), 51. P. Stastny (Tarasenko, Schwartz) – 5. Rick Nash (Kreider), 47. Kreider (Rick Nash, St. Louis), 59. Rick Nash (St. Louis)

Nashville – Ottawa 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)

Góly: 42. C. Smith (F. Forsberg, Roy), 49. S. Weber (Ellis, Gaustad), 51. Nystrom (Gaustad, F. Forsberg) – 22. Turris (MacArthur, Borowiecki), 54. Chiasson (Ceci, Phillips)

Dallas – Chicago 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 31. Daley (Hemský, Spezza), 36. Eakin (Garbutt, Roussel) – 20. Keith (Seabrook, Sharp), 52. Sharp (Keith, P. Kane), rozhodujúci nájazd P. Kane

Marián Hossa odohral 17:29, +1, 1 strela, 2 tr. minúty

Minnesota – Colorado 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)

Góly: 15. Pominville (Granlund, Suter), 25. Pominville (Granlund, Suter), 28. Parise (Granlund), 33. Niederreiter, 37. Suter (Parise, Coyle)

Edmonton – Calgary 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)

Góly: 13. Purcell (Perron, Jakupov), 32. Hall (Nugent-Hopkins, Schultz) – 4. Raymond (Giordano, Colborne), 5. Hudler (Monahan, Byron), 45. Raymond (Bouma, Colborne), 55: Raymond (Colborne, Hudler), 60. Brodie (Glencross, Backlund)

Arizona – Winnipeg 2:6 (1:4, 0:1, 1:1)

Góly: 8. Boedker (Doan, Ekman-Larsson), 49. Hanzal (Z. Michálek, Erat) – 7. Little (Ladd), 9. Wheeler (Enström, Bogosian), 9. Wheeler (Bogosian, Enström), 15. Stuart (Scheifele, Perreault), 33. Byfuglien (Wheeler), 46. Little (Pardy)

Viac k osobe Andrej MeszárošArťom AnisimovMarián HossaMarko DaňoPatrick KaneRick NashTomáš JurčoTomáš KopeckýTomáš TatarZdeno Chára