Aktualizované: Na davy demonštrantov v Hongkongu zaútočili policajti aj rozzúrený dav s tyčami

Hongkong, protesty
Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili v pondelok v rámci generálneho štrajku verejné parky a námestia v niekoľkých hongkonských obvodoch. Foto: SITA/AP, Vincent Thian
  • aktualizované 5. augusta 17:00

Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili v pondelok v rámci generálneho štrajku verejné parky a námestia v niekoľkých hongkonských obvodoch. Po víkendových protestoch narušili počas rannej špičky chod metra v meste a aktivity bežného pracovného dňa.

Líderka Hongkongu Carrie Lam v pondelok na tlačovej konferencii uviedla, že pre nepokoje zamerané proti jej administratíve nemá v pláne odstúpiť. Za situáciu prebrala zodpovednosť a je rozhodnutá ju vyriešiť.

Búrlivé protesty v uliciach

Počas víkendu sa v uliciach mesta opäť zišli desiatky tisíc ľudí. Stavali barikády na cestách, z chodníkov vyberali dlažobné kocky a do vody vo Viktóriinom prístave hodili čínsku vlajku.

V obchodnej štvrti sedeli demonštranti oblečení v čiernom v tieni kancelárskych budov s otvorenými dáždnikmi a transparentmi označujúcimi políciu za„zločincov“. Vo vládnej štvrti zas na steny budov nasprejovali hanlivý nápis a heslo„Revolúcia našej doby“.

Pre štrajk zamestnancov museli tiež zrušiť viac ako 200 letov. Polícia v najmenej jednom mestskom obvode použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn.

Na demonštrantov zaútočili policajné sily

Na hongkonských prodemokratických demonštrantov, ktorí už deviaty týždeň protestujú proti politike šéfky hongkonskej pročínskej administratívy Carrie Lam, v pondelok opätovne vo viacerých častiach mesta zaútočili policajné sily slzným plynom a gumenými projektilmi. Okrem toho ich však vo východnej časti Hongkongu napadol drevenými palicami aj rozzúrený dav ich odporcov.

Podobný útok sa pritom odohral už pred mesiacom, keď na zastávke metra napadli demonštrantov, ale aj bežných cestujúcich, útočníci s drevenými palicami a kovovými tyčami. Polícia vtedy zatkla šiestich útočníkov a konštatovala, že mali blízko k hongkonským mafiánskym triádam.

Pri júlovom útoku na demonštrantov utrpelo zranenia najmenej 44 osôb. Po pondelňajšom útoku zatiaľ žiadne informácie o zranených nie sú k dispozícii.

Zvýšenie vplyvu Číny vyvolalo obavy

V Hongkongu sa už niekoľko týždňov konajú masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktoré sa pôvodne začali na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.

Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp „jedna krajina, dva systémy“ zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997.

Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila. Demonštranti však okrem toho začali požadovať aj priame voľby, rozpustenie súčasného zákonodarného zboru a vyšetrovanie údajnej policajnej brutality v Hongkongu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carrie Lamová