Video: Demonštranti zablokovali cestu v Hongkongu, žiadajú zrušenie kontroverzného návrhu zákona

Hongkong, demonštrácia
Stovky protivládnych demonštrantov, prevažne študentov, sa zhromaždili v piatok ráno pred sídlom hongkonskej administratívy, pričom niektorí zablokovali dopravu na hlavnej ceste. Foto: SITA/AP

HONGKONG 21. júna (WebNoviny.sk) – Stovky protivládnych demonštrantov, prevažne študentov, sa zhromaždili v piatok ráno pred sídlom hongkonskej administratívy, pričom niektorí zablokovali dopravu na hlavnej ceste.

Vypršalo ultimátum na splnenie požiadaviek

Stalo sa tak po tom, čo vypršalo ultimátum na splnenie ich požiadaviek súvisiacich s kontroverznou legislatívou o vydávaní podozrivých do Číny, čo by podľa mnohých podkopalo nezávislosť miestnej justície.

Hoci sa protest začal pokojne, čoskoro prišla na miesto polícia s cieľom demonštrantov rozohnať. Lídri protestov tvrdia, že sú odhodlaní pokračovať v nátlaku na šéfku administratívy Carrie Lamovú, čo by znamenalo potenciálne obnovenie nedávnych pouličných masových protestov.

Žiadajú zrušenie návrhu zákona

Demonštranti žiadajú, aby Lamová prijatie zákona nielen odložila, ale od neho úplne upustila. Mnohí tiež vyzývali Lamovú, aby odstúpila, čo ona odmietla. Podľa niektorých demonštrantov, by ale jej rezignácia nič nevyriešila.

Kontroverzný návrh zákona by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny. Lamová povedala, že nebude pokračovať s presadzovaním zákona, kým neodstránia obavy ľudí sprevádzajúce jeho zavedenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carrie Lamová