Desaťtisíce ľudí protestovali v Prahe na Letnej, žiadali demisiu premiéra Babiša (foto+video)

Praha, protest, Letná
Desaťtisíce ľudí prišlo na prežskú Letnú, kde protestujú za demisiu premiéra Babiša. 23. júna 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. júna, 20:36

PRAHA 23. júna (WebNoviny.sk) – V Prahe sa uskutočnila demonštrácia, ktorá bola vyvrcholením protestov za nezávislosť súdnictva, lepšiu vládu a rezignáciu premiéra Andreja Babiša.

Na zhromaždení, ktoré sa konalo na Letnej, sa podľa organizátorov zišlo zhruba 250-tisíc ľudí, polícia uviedla, že o 17:10 sa na ňom zúčastnilo 200-tisíc osôb. Bola to najväčšia demonštrácia od roku 1989, píše spravodajský portál iDNES.cz.

Zmena v spoločnosti

Demonštrácia, ktorú organizovala iniciatíva Milion chvilek, začala pred 16:30 a skončila krátko po 19:15. „Požadujeme demisiu Andreja Babiša,“ vyhlásil na začiatku podujatia organizátor Mikuláš Minář. „Prišli sme sa sem postaviť za demokraciu,“ vyjadril sa zase podpredseda Milion chvilek Benjamin Roll.

Účastníkom a účastníčkam protestu poďakoval za to, že sa vďaka nim pomaly ale isto uskutočňuje zmena v spoločnosti, no varoval, že je to ešte stále „beh na dlhú trať“.

Na pódiu sa tiež predstavili Tomáš Klus, Vladimír Mišík, Zdeněk Svěrák s Jaroslavom Uhlířom, Bára Basiková, Jiří Padevět či Martin Myšička, ktorý predniesol reč, ktorú napísal bývalý premiér Petr Pithart.

Termín ďalšej demonštrácie

Organizátori oznámili na 16. novembra ďalšiu demonštráciu proti Babišovi, ktorá sa tiež uskutoční na Letenskej pláni. O deň neskôr sa stretnutia uskutočnia v stovkách obcí po celej republike. V prípade mimoriadnych udalostí aj skôr.

Demonštrácia podľa iDNES zaplnila pláň na Letnej. Demonštranti mali so sebou rôzne transparenty s nápismi ako „Hanbím sa za svojho premiéra i prezidenta“, „Babiš, to je známa firma“ alebo nápismi, ktoré vyzývali na nezávislosť súdnictva a verejnoprávnych médií.

Záchranári na demonštrácii ošetrili 60 ľudí s kolapsmi, zvracaním alebo menšími úrazmi. Siedmich hospitalizovali. V okolí Letnej sa pre demonštráciu komplikovala doprava.

Solidaritu demonštrantom v Prahe vyjadrili aj Česi žijúci v zahraničí. Protestovali napríklad vo Vancouveri či Londýne.

Demonštrácie, ktoré odštartovali 29. apríla, podnietila rezignácia ministra spravodlivosti Jana Kněžínka a výber jeho nástupkyne Marie Benešové. Kněžínek oznámil svoj odchod z vlády krátko po tom, čo štátne zastupiteľstvo informovalo o návrhu podania obžaloby v kauze Čapí hnízdo, v rámci ktorej je medzi obvinenými aj premiér Babiš. Demonštranti svoje požiadavky postupne sústredili na celú vládu a demisiu jej predsedu.

Babiš protestu nerozumie

Samotný Babiš sa v nedeľu poobede vyjadril, že nerozumie, proti čomu demonštranti protestujú. „Je mi to ľúto hlavne kvôli pani ministerke. Podľa mňa neexistuje dôvod proti nej protestovať,“ skonštatoval Babiš s tým, že ministerka v ostatných dňoch predložila návrh zákona o štátnom zastupiteľstve, ktorým podľa jeho slov splnili ich požiadavky.

„S pani ministerkou Benešovou sme urobili všetko, aby sme vyvrátili tieto domnienky, splnili sme aj požiadavky ohľadom zákona o štátnom zastupiteľstve. Takže tomu veľmi nerozumiem, prečo sa to deje,“ povedal politik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš