Novak Djokovič
Srbský tenista Novak Djokovič počas štvrťfinálového zápasu na Roland Garros, v ktorom podľahol Talianovi Marcovi Cecchinatovi 3:6, 6:7 (4), 6:1, 6:7 (11). Paríž, 5. jún 2018. Foto: SITA/AP.

PARIŽ 6. júna (WebNoviny.sk) – Srbský tenista Novak Djokovič šesťkrát v kariére podľahol na antuke hráčom nižšie postaveným v rebríčku ako Talian Marco Cecchinato.

Naposledy pred mesiacom a pol v Barcelone nestačil na Slováka Martina Kližana, vtedy 140. singlistu renkingu… Napriek tomu prehru so 72. hráčom sveta Cecchinatom vo štvrťfinále Roland Garros v Paríži trávi 12-násobný grandslamový víťaz ťažšie ako ktorúkoľvek predtým.

„Nikdy predtým som nevidela Novaka takého podráždeného s sklamaného po prehre. Sotva odpovedal na otázku, často sa zastavil v polovici myšlienky a nedokončil ju. Zároveň povedal, že nevie, či vôbec bude hrať na tráve,“ napísala na twitteri egyptská novinárka Reem Abulleiová po tlačovke Djokoviča po jeho parížskej prehre.

„Novak si sadol nie do hlavnej, ale vedľajšej miestnosti na tlačovky a spôsobil tým chaos. Na otázky odpovedal neochotne, bol veľmi sklamaný a nahnevaný,“ pridala postrehy ďalšia tenisová reportérka Carole Bouchardová.

Vo štvrtom sete viedol 4:1 aj 5:2

Djokovič prehral prvé dva sety s Cecchinatom 3:6 a 6:7 (4) a viackrát si nechal masírovať krk a rameno. Potom si zverenec Mariána Vajdu spomenul na lepšie časy a v treťom sete ambiciózneho talianskeho súpera „sfúkol“ 6:1.

Aj vo štvrtom dejstve pokračoval Djokovič v koncentrovanom a sebavedomom výkone, ale iba do stavu 4:1, resp. 5:2. Potom akoby na chvíľu poľavil v ostražitosti a Cecchinato sa chytil slamky.

Najprv vyrovnal na 5:5 a potom dotiahol set do tajbrejku, kde obaja súperi predviedli antukový tenis vysokej úrovne.

Cecchinato, ktorý pred tohtoročným Roland Garros nevyhral ani jeden zápas v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji, sa ukázal ako muž bez nervov. Odvrátil tri setbaly srbského favorita a napokon spečatil jeho osud štvrtým premeneným mečbalom.

„Je veľká škoda, že som nevyužil náskok 4:1 vo štvrtom sete a nepremenil niekoľko sľubných brejkových príležitostí. Súper sa vrátil do zápasu a vyhral zaslúžene. Klobúk dolu pred ním,“ skonštatoval zronený Djokovič, cituje ho srbský portál B92.net.

Nevie, či bude hrať na tráve

Čerstvo 31-ročný Belehradčan po operácii pravej ruky zatiaľ ukazuje len záblesky niekdajšej formy, ktorá z neho urobila obávaného súpera aj pre Rogera Federera či Rafaela Nadala. Jeho najlepším výsledkom vo vrcholiacej antukovej sezóne je semifinále z turnaj ATP Masters 1000 v Ríme.

Na Roland Garros neprekročil prah štvrťfinále rovnako ako aj vlani, pričom predtým si v Paríži trikrát za sebou zahral vo finále a raz bol aj úspešný.

Na otázky médií, akú úlohu pri jeho aktuálnej prehre s Cecchinatom zohralo možné zranenie krku, podráždene reagoval: „Nebolo to nič vážne, nechcem o tom hovoriť.“ Na ďalšiu otázku smerujúcu k jeho najbližšiemu programu odpovedal jednou vetou: „V tejto chvíli ešte neviem, či budem hrať na tráve.“