Novak Djokovič, Jo-Wilfried Tsonga
Srb Novak Djokovič v zápase proti Jo-Wilfredovi Tsongovi na Australian Open. 17. január 2019 Foto: SITA/AP

MELBOURNE 17. januára (WebNoviny.sk) – Srbský tenista Novak Djokovič postúpil do 3. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne.

Vo štvrtkovom súboji 2. kola si najvyššie nasadený Djokovič poradil s francúzskym držiteľom voľnej karty Joom-Wilfriedom Tsongom za 124 minút 6:3, 7:5, 6:4. Favorit pri svojom podaní premenil prvý mečbal. Súperom Djokoviča v 3. kole bude Kanaďan Denis Shapovalov (25.).

Repríza finále z roku 2008

Zápas bol po 11 rokoch reprízou finále Australian Open 2008. Vtedy Djokovič zdolal Tsongu 3:1 na sety a získal svoj prvý titul v Melbourne. Odvtedy zohrali „starí známi“ proti sebe 23 zápasov, 31-ročný Srb vylepšil bilanciu s 33-ročným Francúzom na 17:6.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič dominoval počas celého stretnutia hlavného večerného programu v Aréne Roda Lavera vo všetkých relevantných štatistikách.

Na víťazné údery to bolo 33:30 a na získané loptičky celkovo 100:79. Tsonga, premožiteľ Slováka Martina Kližana z 1. kola, nebol úplne bez možností na úspech. Najmä v druhom sete hral veľmi dobre a keď sa z 3:5 dotiahol na 5:5, svitla mu šanca.

Lenže potom napriek ´gembalu´ opäť neudržal svoj servis a Djokovič za stavu 6:5 čistou hrou dopodával do úspešnej koncovky na 2:0 na sety. V treťom sete Srb brejkol Francúza v piatom geme a potom si už len držal svoje podanie až do konca zápasu.

Túži po historickom rekorde

Djokovič je šampiónom Austrálie z rokov 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 a 2016 a túži po historicky rekordnom siedmom titule. Okrem 31-ročného Djokoviča majú na konte po šesť singlových titulov z Melbourne Parku aj legendy – Švajčiar Roger Federer a Austrálčan Roy Emerson.

Djokovič aktuálne hrá v hlavnej súťaži jediného grandslamového turnaja na južnej pologuli po pätnásty raz. V rokoch 2008 – 2016 predviedol sériu deviatich minimálne štvrťfinálových účasti vrátane šiestich titulov. Vlani sa lúčil v osemfinále, keď nebol v ideálnej forme, po prehre s Kórejčanom Čchungom.

„S Arénou Roda Lavera v Melbourne prežívam dlhodobý milostný vzťah a verím, že to tak zostane čo najdlhšie,“ povedal Novak Djokovič ešte po svojom šiestom triumfe na AO v roku 2016.