Novak Djokovič
Srbský tenista Novak Djokovič v súboji so Španielom Robertom Bautistom-Agutom, ktorého porazil 6:2, 4:6, 6:3, 6:2 a postúpil do finále Wimbledonu. 12. júla, 2019. Foto: SITA/AP

Srb Novak Djokovič si po roku opäť zahrá vo finále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone. V úvodnom piatkovom semifinále si svetový hráč číslo 1 a zároveň obhajca trofeje Djokovič poradil so Španielom Robertom Bautistom-Agutom (31.) 6:2, 4:6, 6:3, 6:2.

Víťaz postúpil do šiesteho wimbledonského finále a zahrá si o piaty miestny titul. Ak sa to zverencovi Mariána Vajdu a dočasne aj Gorana Ivaniševiča podarí, vyrovná zápis legendárneho Švéda Björna Borga. Rekordérom v počte wimbledonských triumfov je Roger Federere s ôsmimi prvenstvami.

Potreboval päť mečbalov

Zápas trval 2:48 h a Djokovič v ňom premenil 5 z 8 brejkových príležitostí a nastrieľal 42 víťazných úderov popri 29 nevynútených chybách. V závere Djokovič potreboval päť mečbalov pri svojom podaní, kým si zakričal a víťazne zdvihol ruky nad hlavu. „Nole“ prehral iba druhý set v šiestich zápasoch na tohtoročnom Wimbledone. Prvý mu vzal v zápase 3. kola Poliak Hubert Hurkacz.

Srbský tenista vylepšil svoju zápasovú bilanciu na Wimbledone, kde hrá pravidelne od roku 2005, na 71-10. Jeho súperom vo finále bude víťaz druhého semifinále medzi ďalšími dvoma velikánmi Rogerom Federerom (Švaj.-2) a Rafaelom Nadalom (Šp.-3).

Roberto Bautista-Agut si zahral v semifinále na grandslamovom turnaji po prvý raz. Maximom 31-ročného Španiela (22. v rebríčku ATP) predtým na „veľkej štvorke“ bolo štvrťfinále z tohtoročného Australian Open v Melbourne.

Vysnívaný turnaj

„Wimbledon je pre mňa od detstva vysnívaný turnaj. Byť vo finále znamená splnený sen. Bez ohľadu na históriu a množstvo finálových zápasov, ktoré som počas kariéry odohral, finále vo Wimbledone je niečo iné, preto si tento zážitok vychutnám. Roberto hral naozaj dobre. V prvom sete bol nervózny, ale neskôr sa na kurte etabloval a začal hrať lepšie. Bolo to vyrovnané. V štyroch alebo piatich hrách tretieho setu boli viaceré momenty, keď sa zápas mohol zvrtnúť iným smerom, ale som rád, že som to nakoniec zvládol,“ povedal Djokovič podľa webu BBC Sport.

Pred začiatkom tejto sezóny avizoval 32-ročný rodák z Belehradu útok na tzv. kalendárny grandslam, teda víťazstvá na všetkých štyroch turnajoch veľkej štvorky v jednom roku. To sa zatiaľ naposledy podarilo Austrálčanovi Rodovi Laverovi v roku 1969.

Tento cieľ Djokovič už v aktuálnej sezóne nesplní. Po triumfe na Australian Open v Melbourne neuspel na Roland Garros v Paríži, kde zastavil jeho víťazné ťaženie Rakúšan Dominic Thiem tesne pred bránami finále.