Video: Do klimatických protestov sa zapojili aj tisíce študentov z Holandska

Holandsko, klimatický protest
16-ročná študentka Maartje Bood s kamarátkou držia transparent s nápisom "Chceme naspäť Preteky jedenástich miest". Foto: SITA/AP

HAAG 7. februára (WebNoviny.sk) – Tradícia pravidelných štvrtkových demonštrácií za boj proti klimatickým zmenám, s ktorou už pred dvoma mesiacmi prišli študenti v Belgicku, sa preniesla cez hranice a tento štvrtok vyšli prvý raz do ulíc aj študenti v Holandsku.

Nečinnosť vlády

Podobne ako ich belgickí rovesníci, ani oni nešli vo štvrtok do školy a namiesto toho sa zhromaždili v centre Haagu, aby pred budovou parlamentu protestovali proti nečinnosti vlády v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Organizátori očakávali zhruba tritisíc účastníkov, nakoniec ich podľa agentúry AP prišlo omnoho viac, hoci oficiálne čísla zatiaľ nie sú známe.

Odvážne kroky v boji proti otepľovaniu

Sme tu preto, lebo chceme, aby naša vláda podnikla rýchlejšie a odvážnejšie kroky v boji proti klimatickým zmenám,“ povedala novinárom 16-ročná študentka Maartje Bood, ktorá do Haagu pricestovala až z 200 kilometrov vzdialeného Leeuwardenu.

Spolu s kamarátkou držali transparent s nápisom „Chceme naspäť Preteky jedenástich miest„. Podľa AP je to tradičný korčuliarsky maratón po zamrznutých kanáloch severného Holandska, ktorý sa vinou otepľovania konal naposledy v roku 1997.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom