Video: Do Rwandy úspešne prepravili päť ohrozených nosorožcov čiernych, pochádzajú aj z českej zoo

nosorožec čierny
Päť kriticky ohrozených východných nosorožcov čiernych z troch európskych zoo a safari parkov vypustili v pondelok do ochrannej ohrady v národnom parku Akagera v africkej Rwande. Foto: SITA/AP

KIGALI 25. júna (WebNoviny.sk) – Päť kriticky ohrozených východných nosorožcov čiernych z troch európskych zoo a safari parkov vypustili v pondelok do ochrannej ohrady v národnom parku Akagera v africkej Rwande.

Kriticky ohrozený druh

Dvoch samcov a tri samice neskôr vypustia do otvoreného priestoru parku, aby zvýšili genetickú diverzitu tamojšej populácie nosorožcov.

Východný nosorožec čierny (Diceros bicornis michaeli) je kriticky ohrozený druh s približne tisíc voľne žijúcimi jedincami, uvádza Medzinárodná únia na ochranu prírody.

Päť nosorožcov z európskych zoo a safari parkov sa pridá k ďalším 15 východným nosorožcom čiernym v parku Akagera. Niekoľko jedincov do parku priviezli v roku 2017 z Južnej Afriky.

Doviezli ich aj z českej ZOO

Na savanách Akagery kedysi žilo viac ako 50 nosorožcov čiernych. Ich počet však klesol pre rozsiahle pytliactvo. Na ilegálnych trhoch, najmä v Číne a Vietname, sú totiž žiadané ich rohy.

Päť nosorožcov čiernych do Rwandy doviezli z českej ZOO Dvůr Králové, Flamingo Land vo Veľkej Británii a Ree Park Safari v Dánsku.

Svoju cestu do Afriky začali minulú nedeľu z Českej republiky, po mesiacoch príprav v ZOO Dvůr Králové. Príprava pozostávala najmä z preventívnych opatrení na minimalizáciu stresu a zabezpečenia ich pohody počas transportu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom