Video: Do Tijuany dorazili stovky migrantov, mnohí chcú v USA požiadať o azyl

migranti, Tijuana
Mníška dáva rady migrantom cestujúcim k hraniciam Mexika a USA. Foto: SITA/AP

TIJUANA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Stovky migrantov zo Strednej Ameriky križujúcich Mexiko s cieľom dostať sa do Spojených štátov dorazili do severného hraničného mesta Tijuana. Skupina približne 400 migrantov sa odtrhla od asi päťtisícovej karavány v hlavnom meste Mexiko. Pricestovali na viacerých autobusoch v utorok miestneho času.

Pripojili sa tak k menšej, približne 80-člennej skupine, ktorá dorazila do Tijuany už v nedeľu. Mnohí z nich sú príslušníci LGBTQ komunity utekajúci pred diskrimináciou a v USA chcú požiadať o azyl. Príchod zvyšných skupín karavány sa očakáva v nadchádzajúcich dňoch.

Na hranice USA s Mexikom pricestuje v stredu aj americký minister obrany James Mattis. Pôjde o jeho prvú cestu do pohraničia, odkedy tam Pentagon vyslal tisíce dodatočných vojakov.

Skupinu tvoria migranti z Hondurasu, Salvádoru a Guatemaly. Utekajú pred prenasledovaním, chudobou a násilím vo svojich krajinách. K Spojeným štátom smerujú prevažne pešo. Prezident Donald Trump blížiacu sa karavánu označil za „inváziu“ a poslal na hranice 9 000 vojakov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJames Mattis