Video: Dobrodruh Vescovo prekonal hĺbkový rekord, na dne Mariánskej priekopy našiel aj plasty

Victor Vescovo
Reprofoto: www.youtube.com.

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Plasty, ktoré čoraz viac znečisťujú svetové moria a oceány, objavili už aj na dne Mariánskej priekopy, teda na najhlbšom mieste na svete.

Prekonaný rekord o 11 metrov

Na dno Mariánskej priekopy sa človek pritom dostane veľmi zriedkavo a ponor, ktorý sa teraz podaril americkému dobrodruhovi Victorovi Vescovovi, bol len tretí v histórii.

Vescovo navyše prekonal doterajší hĺbkový rekord o 11 metrov, keď so svojou špeciálnou ponorkou, vyrobenou tak, aby dokázala odolať enormnému tlaku vo veľkých hĺbkach, pristál na dne v hĺbke 10 927 metrov pod morskou hladinou.

Štyri hodiny na dne priekopy

Na dne Mariánskej priekopy strávil americký dobrodruh a výskumník štyri hodiny a objavil tam rôzne morské živočíchy, ale aj plastovú tašku a obaly od sladkostí.

Prvý ponor na dno Mariánskej priekopy sa podaril v roku 1960 americko-švajčiarskej dvojici Don Walsh a Jacques Piccard v batyskafe Trieste. Až vyše polstoročia po nich, v roku 2012, cestu do extrémnych hlbín Tichého oceánu zopakoval kanadský filmový režisér James Cameron.

Svetoví vedci varujú, že ak ľudstvo rýchlo nezmení svoj prístup k problematike plastov, už o niekoľko desaťročí bude plastového odpadu v oceánoch viac ako rýb či iného morského života. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Victor Vescovo