Piatkové zápasy na MS v hokeji
Honduraský futbalista Brayan Beckeles v súboji s Ekvádorčanom Jeffersonom Monterom počas piatkového zápasu E-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

CURITIBA 21. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Ekvádoru zvíťazili v piatkovom zápase E-skupiny na majstrovstvách sveta v Brazílii na štadióne v Curitibe nad výberom Hondurasu 2:1.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Víťazi sú vďaka trom bodom naďalej v hre o postup do osemfinále, v poslednom súboji ich čaká na budúcu stredu na Maracane v Riu de Janeiro rozbehnuté Francúzsko. Ekvádorčanom nemusí na účasť v elitnej šestnástke stačiť ani prípadné víťazstvo, veľa bude záležať aj od výsledku súboja Švajčiarska s Hondurasom.

Obrazom: Piatkové zápasy na MS vo futbale

Honduras v prvom polčase súboja dvoch zdolaných tímov z prvých stretnutí skupiny ukončil vďaka Carlovi Costlymu dlhé 32-ročné čakanie na gól na majstrovstvách sveta, ale z vedenia sa tešil iba tri minúty, keď vyrovnal Enner Valencia. Útočník Ekvádoru pridal v 65. min aj druhý presný zásah. Juhoamerický tím bol v zápase futbalovejší. V Arene da Baixada v Curitibe potvrdil úlohu favorita.

Zaujímavosťou súboja bolo, že tréner Ekvádoru Reinaldo Rueda z Kolumbie viedol na MS 2010 Honduras. Jeho náprotivok i krajan Luis Suárez bol zasa na lavičke Ekvádoru na šampionáte 2006.

Výsledok – E-skupina (Curitiba)
Honduras – Ekvádor 1:2 (1:1)

Góly: 31. Costly – 34. a 65. E. Valencia, ŽK: 7. Bernárdez, 45.+ Bengtson – 57. A. Valencia, 73. E. Valencia, 80. Montero, rozhodovali: Williams – Cream, Anaz (všetci Aus.), 39 224 divákov

Honduras: Valladares – Beckeles, Bernárdez, Figueroa, Izaguirre (46. J. C. García) – B. García (82. Chávez), L. Garrido (71. Martínez), Claros, R. Espinoza – Bengtson, Costly

Ekvádor: A. Domínguez – J. Paredes, Guagua, Erazo, Ayoví – A. Valencia, Minda (82. Gruezo), Noboa, Montero (90. Achilier) – E. Valencia, Caicedo (71. Méndez)

Tabuľka E-skupiny:

1. Francúzsko 2 2 0 0 8:2 6

2. Ekvádor 2 1 0 1 3:3 3

3. Švajčiarsko 2 1 0 1 4:6 3

4. Honduras 2 0 0 2 1:5 0

I. polčas

Po opatrnom začiatku, keď sa hra odvíjala predovšetkým v strede ihriska, si prvú väčšiu šancu vypracovali Ekvádorčania. V 20. min sa dostal za obranu súpera Enner Valencia, ale z hranice šestnástky mieril tesne vedľa pravej žrde.

Oba tímy si dávali veľký pozor v defenzíve, ale neboli zviazané taktikou, vďaka čomu sa hral útočný futbal. V 31. min urobil na vlastnej polovici chybu Guagua, prehral hlavičkový súboj a Carlo Costly išiel sám na bránku. Na hranici šestnástky sa oprel do lopty a trafil presne – 1:0.

Ekvádor rýchlo odpovedal, o tri minúty neskôr sa po strele Paredesa dostal k lopte Enner Valencia a doklepol ju do bránky – 1:1. V závere prvého polčasu skončila hlavička Costlyho na brvne, odrazenú loptu zastavil rukou Bengtson a nasmeroval ju do bránky, čo si však všimli rozhodcovia a gól neuznali.

II. polčas

Aj v druhom polčase boli oba tímy veľmi aktívne. V 58. min mohol poslať Ekvádor do vedenia Caicedo, ktorému pod nohy skočil Figureaoa a znemožnil mu strieľať z dobrej pozície. V 65. min našiel Ayoví z priameho kopu hlavu Ennera Valenciu a ten sa radoval z druhého zásahu v zápase – 1:2.

Hondurasania sa snažili vyrovnať a postupne si vytvorili miernu prevahu i tlak. Ekvádor vďaka svojej obrane i aktívnej hre nepustil súpera do veľkých príležitostí. Hondurasania už nedokázali vystupňovať tempo a strieľali len z väčších vzdialeností.

Luis Fernando Suárez (tréner Hondurasu): „Bol to vyrovnaný a bojovný zápas. Bolo náročné vyrovnať sa s nervozitou, lebo išlo skutočne o veľa. Stále máme možnosť postúpiť, budeme o ňu bojovať do poslednej chvíle. Myslím, že naša hra sa v porovnaní so zápasom s Francúzskom zlepšila, ale ešte stále to nestačí.“

Reinaldo Rueda (tréner Ekvádoru): „Sú to pre nás emotívne chvíle. Celý Ekvádor je pyšný na tento tím. Proti skvelému súperovi sme hrali veľmi dobre, ukázali sme charakter. V porovnaní s prvým vystúpením na turnaji sme sa zlepšili. Tri body nám veľmi pomôžu a s Francúzskom nás čaká veľký zápas.“