Christian Eriksen
Dán Christian Eriksen strelil v odvetnom barážovom stretnutí kvalifikácie majstrovstiev sveta proti Írsku tri góly. Foto: SITA/AP

DUBLIN 14. novembra (WebNoviny.sk) – Futbaloví reprezentanti Dánska sa stali 30. účastníkom záverečného turnaja budúcoročných majstrovstiev sveta v Rusku. Zverenci trénera Ageho Hareidehosi miestenku na svetový šampionát vybojovali v pondelok triumfom v Dubline nad domácimi Írmi 5:1.

V úvodnom meraní síl doma remizovali 0:0. Domáci futbalisti síce viedli od 6. min presným zásahom Shana Duffyho, ale ešte pred polčasovou prestávkou otočili Andreas Christensen a Christian Eriksen, po zmene strán stredopoliar Eriksen skompletizoval hetrik a konečnú podobu výsledku dal v 89. min z pokutového kopu Nicklas Bendtner.

Dáni sa na MS prebojovali piatykrát v histórii. V Brazílii 2014 chýbali, predtým v JAR 2010 sa skončila ich púť v základnej skupine. V minulosti sa na šampionáte predstavili aj v rokoch 1986, 1998 a 2002. Zatiaľ najväčším úspechom výberu Dánska je štvrťfinále vo Francúzsku 1998 a konečná ôsma pozícia. Íri sa nedostali na svoje štvrté MS, naposledy na nich štartovali v roku 2002.

Posledné dve miestenky získajú víťazi interkontinentálnych baráží. Austrália bojuje s Hondurasom, Peru s Novým Zélandom.

KVALIFIKÁCIA MS 2018 – BARÁŽ

• DUBLIN

Írsko – Dánsko 1:5 (1:2) – prvý zápas 0:0, Dánsko postúpilo na MS 2018
Góly: 6. Duffy – 32., 63. a 74. Eriksen, 29. Christensen, 89. Bendtner (z pok. kopu)

Prehľad istých účastníkov budúcoročných futbalových MS v Rusku (30 z 32 krajín):
Európa – UEFA (13): Rusko (hostiteľ), Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Island, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Švédsko, Dánsko
Južná Amerika – CONMEBOL (4): Argentína, Brazília, Kolumbia, Uruguaj
Severná a Stredná Amerika a karibská oblasť – CONCACAF (3): Kostarika, Mexiko, Panama
Ázia – AFC (4): Irán, Japonsko, Kórejská republika, Saudská Arábia
Afrika – CAF (5): Egypt, Nigéria, Senegal, Tunisko, Maroko