Video: Falošný poplach spôsobil paniku v centre Paríža

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paríž
Na Námestí republiky vznikla v nedeľu popoludní panika, podľa médií ľudia rýchlo odchádzali po správach o streľbe. Polícia však neskôr oznámila, že išlo o falošný poplach. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 16. novembra (WebNoviny.sk) – Francúzsko si v pondelok napoludnie uctilo minútou ticha pamiatku obetí piatkových parížskych útokov, ktoré si vyžiadali najmenej 129 mŕtvych a vyše 300 zranených.

Francúzsky prezident Francois Hollande držal minútu ticha za obete najhorších útokov v krajine za niekoľko desaťročí spoločne so študentmi parížskej Sorbonny, uviedla agentúra AP. Davy smútiacich obyvateľov prišli k provizórnemu pamätníku na Námestí republiky v centre francúzskej metropoly. Minútu ticha držali aj školy a firmy po celom Francúzsku.

Piatkové teroristické útoky v Paríži vykonali tri koordinované skupiny strelcov a samovražedných atentátnikov, ktorí zabili najmenej 129 ľudí. Spomedzi približne 350 zranených je vyše 90 vo vážnom stave. Francúzsky prezident Francois Hollande označil parížske útoky za akt vyhlásenia vojny zo strany extrémistickej organizácie Islamský štát.

Francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová oznámila, že parížske múzeá v pondelok znova otvoria po tom, ako boli v rámci sprísnených bezpečnostných opatrení po útokoch zatvorené celý víkend. Pre návštevníkov sú opätovne otvorené od 13.00 h.

„Muži a ženy boli kruto popravení,“ povedal parížsky arcibiskup

Tisíce ľudí si uctili obete útokov aj v nedeľu. Falošný poplach nakrátko spôsobil paniku na Námestí republiky v centre francúzskej metropoly. Námestie republiky sa stalo miestom zhromažďovania po krvavých útokoch z januára, ktorých terčom bol okrem iného satirický časopis Charlie Hebdo.

Stovky ľudí sa vrátili na námestie aj túto nedeľu a kládli tam kvety, zapaľovali sviečky a spoločne ticho stáli – napriek zákazu veľkých verejných zhromaždení vyhlásenom po piatkových útokoch, pri ktorých zahynulo najmenej 132 ľudí. Atentátnici z piatka útočili na ľudí v reštauráciách a kaviarňach neďaleko tohto námestia, ako aj na blízke kultúrne centrum Bataclan.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Na Námestí republiky vznikla v nedeľu popoludní panika, podľa médií ľudia rýchlo odchádzali po správach o streľbe. Polícia však neskôr oznámila, že išlo o falošný poplach. Televízie neskôr priniesli zábery vracajúcich sa ľudí. Vo východnej časti Paríža ľudia tiež náhle začali rýchlo vychádzať zo stanice metra Belleville. Na miesto dorazili ťažko vyzbrojení policajti, jeden z nich však pre agentúru DPA povedal, že na vine bol „zlý žart“. Po správach o incidente zatvorili v okolí obchody.

V nedeľu večer sa v katedrále Notre-Dame konala zádušná omša za obete útokov. „Muži a ženy boli kruto popravení,“ povedal parížsky arcibiskup kardinál André Vingt-Trois na bohoslužbe, na ktorej sa okrem iných zúčastnili parížska starostka Anne Hidalgová, expremiéri Francois Fillon a Alain Juppé i bývalý prezident Valéry Giscard d’Estaing.

Omša sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení, policajti prehľadali tašky mnohých prichádzajúcich, píše DPA. Ľudia sa zhromaždili aj v iných mestách, približne 3500 sa ich zišlo v Breste, kde spievali francúzsku hymnu a držali minútu ticha.

Obete parížskych útokov si uctili aj v iných krajinách

Zhromaždenia na počesť obetí sa uskutočnili aj v početných iných krajinách. Bohoslužby za účasti vládnych predstaviteľov i členov kráľovských rodín sa konali v Dánsku, Nórsku i Fínsku. V Berlíne začalo asi 500 miestnych obyvateľov spontánne spievať francúzsku hymnu po minúte ticha pred francúzskym veľvyslanectvom.

Prezident USA Barack Obama nariadil zvesenie americkej vlajky na pol žrde v Bielom dome, na federálnych budovách po celej krajine a na amerických vojenských a diplomatických objektoch po celom svete, a to do štvrtkového západu slnka, informovala agentúra AP.

Najvyššiu budovu na svete, mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji, osvetlili vo farbách francúzskej vlajky – na červeno, bielo a modro – podobne ako ďalšie významné budovy v Spojených arabských emirátoch. Lídri po celom moslimskom svete vyjadrili Francúzsku sústrasť, saudskoarabský kráľ Salmán zaslal francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi telegram, v ktorom uviedol, že útoky v Paríži sú „neprijateľné pre akékoľvek náboženstvo a medzinárodné normy“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain JuppéBarack ObamaFrancois FillonFrançois Hollande