Video: Fantastická Dominika Cibulková vyhrala WTA Finals

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
WTA Finals: Angelique Kerberová - Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková s víťaznou trofejou po finálovom zápase na WTA Finals, v ktorom zdolala svetovú jednotku Angelique Kerberovú 6:3, 6:4. Singapur, 30. október 2016. Foto: SITA/AP

SINGAPUR 30. októbra (WebNoviny.sk) – Dominika Cibulková dosiahla najväčší individuálny úspech slovenského tenisu v ére samostatnosti. Zvíťazila za 77 minút 6:3, 6:4 nad nemeckou jednotkou svetového rebríčka Angelique Kerberovou v nedeľňajšom finále dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte BNP Paribas WTA Finals presented by SC Global v Singapure.

Obrazom: Dominika Cibulková vyhrala turnaj majsteriek WTA Finals

Majsterka sveta za sezónu 2016 Cibulková si odnáša prémiu 2,054 milióna USD brutto a 1250 bodov do renkingu, v ktorom sa v pondelok ocitne na piatom mieste. O tri priečky si zlepší osobné maximum z 3. októbra, zároveň aj svoje terajšie postavenie. Vyrovná národný rekord Daniely Hantuchovej z 27. januára 2003.

„Nenachádzam slová na vyjadrenie mojich pocitov. Prvý raz som si zahrala na šampionáte a hneď je z toho najvýznamnejší titul v mojej kariére a najšťastnejší okamih v celom tenisovom živote. Po dvoch prehrách vrátane trojsetového nezdaru proti Angelique Kerberovej nebolo ľahké vrátiť sa na kurt, ale zostala som mentálne veľmi silná. Uvedomovala som si totiž, že som aj v úvode turnaja hrala dobre, len mi občas možno chýbalo trochu šťastia. Videli ste, ako sa to dnes symbolicky obrátilo definitívne v môj prospech práve pri mečbale, inak by som si tú loptičku pod návalom emócií sotva pamätala,“ povedala Cibulková v interview na kurte.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Samozrejme, že takto krátko po zápase som najmä sklamaná z dnešnej prehry, zároveň si však uvedomujem, že prišla na záver mojej najlepšej sezóny. Na dovolenke budem mať na čo spomínať, tých pekných chvíľ tento rok bolo veľa. Dnes som na kurte dostala zo seba posledné zvyšky energie, ale nestačilo to, nebol to môj deň. Určite som nebola svieža ako v prvom zápase sezóny. Nepredviedla som môj vrcholný tenis, Dominika zahrala veľmi dobre, išla úspechu v ústrety. Počínala si od prvej loptičky po poslednú tak agresívne, ako som si chcela ja. Bola to jej hlavná zbraň. Bojovala som až do konca, lebo to robím vždy bez ohľadu na vývoj. Aj po odvrátení tých prvých troch mečbalov som teda stále verila v možný obrat. Celkovo mi však príliš nefungovalo podanie a cítila som nohy,“ uviedla Kerberová na tlačovej besede.

Cibulková v minulosti o sebe pochybovala

Cibulková mala vo finále pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 28:14, Kerberová skončila na hodnotách 14:23. Slovenka premenila 3 z 5 brejkbalov, Nemka 1 zo 4. Na esá to bolo 3:3, na dvojchyby 1:6. Šampiónka zvládla 6 z 9 zákrokov pri sieti, protivníčka 2 z 5.

Na tlačovej besede Cibulková vyhlásila: „Áno, verím tomu, že som v Top 5. V minulosti som o sebe pochybovala, teraz už nie. Platilo to v celej tejto sezóne, najväčšiu zásluhu na tom má môj kouč. Tuším po Wimbledone sme si v polčase sezóny k tomu sadli a prízvukoval mi, že aj zostávajúcu časť roka môžem mať natoľko vydarenú a ísť vysoko. Predtým som sa nevnímala ako hráčka absolútnej špičky s potrebnou konzistentnosťou. V tejto sezóne to však bolo tak, že som si prvý raz naozaj naplno verila. Netvrdím, že napríklad na šampionát som cestovala s myšlienkami na celkový triumf, ale keď už som bola tak blízko, zostávalo vo mne presvedčenie, že to môžem dokázať, zdolať dnes ´Angie´.“

Cibulková tretíkrát zdolala úradujúcu svetovú jednotku

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková tretíkrát prekonala úradujúcu líderku hierarchie. Podarilo sa jej to aj na Wimbledone 2011 (Dánka Caroline Wozniacka) a Roland Garros 2012 (Bieloruska Viktoria Azarenková). V takýchto konfrontáciách má skóre 3:11.

Laureátka ocenenie Návrat roka 2016 na okruhu WTA Cibulková bola vo svojom 18. singlovom finále na hlavnej profesionálnej úrovni (bilancia 8:10), siedmom tohtoročnom. V aktuálnej sezóne sa presadila aj v Katoviciach, Eastbourne a Linzi, neuspela v Acapulcu, Madride a Wu-chane. Najlepšou Slovenkou podľa počtu trofejí je Henrieta Nagyová s deviatimi, Cibulková osamela na druhej pozícii pred Hantuchovou.

Cibulková bola treťou Slovenkou vo dvojhre na šampionáte (v sezóne 2002 triumfovala Janette Husárová vo štvorhre po boku Rusky Jeleny Dementievovej).

V roku 1996 Karina Habšudová aj na edícii 2002 Hantuchová pri vtedajšom vyraďovacom formáte so šestnástimi aktérkami prehrali v osemfinálovom 1. kole s Nemkou Steffi Grafovou, resp. s Bulharkou Magdalenou Maleevovou. V roku 2007 Hantuchová v Madride mala v základnej skupine bilanciu 1:2, pričom Rusku Svetlanu Kuznecovovú zdolala vo chvíli, keď už nemohla postúpiť.

Poslednou šampiónkou v úlohe novicky dosiaľ bola Kvitová

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková bola najnižšie nasadenou finalistkou šampionátu od sezóny 2009, keď sa takto ďaleko prebojovala Američanka Venus Williamsová tiež ako sedmička podujatia a prehrala so svojou mladšou sestrou Serenou. Práve Venus Williamsová, rovnako ako sedmička, bola od sezóny 2008 najnižšie nasadenou šampiónkou (vo finále zdolala Rusku Veru Zvonarevovú).

Cibulková bola prvou finalistkou šampionátu hneď pri debute po dvoch rokoch, keď to zvládla Rumunka Simona Halepová a potom podľahla S. Williamsovej. Poslednou šampiónkou v úlohe novicky dosiaľ bola Češka Petra Kvitová od roku 2011 (zároveň zostáva poslednou ľavorukou víťazkou). Kuriozitou je, že aj Kvitovú v minulosti koučoval Lipták a kondičným trénerom bol Jozef Ivanko, ktorý teraz pôsobí v Slovenkinom štábe.

Cibulková ukončila sezónu s 53 zápasovými úspechmi (podľa oficiálnych podkladových materiálov Tenisovej asociácie žien – WTA), čo znamená jasné maximum, dosiaľ ním bolo 42 úspechov v roku 2011. V sezóne 2016 nazbierala vyšší počet víťazstiev ako v rokoch 2014 a 2015 – vtedy dovedna 52 (33+19). Je na druhom mieste spolu s Poľkou Agnieszkou Radwanskou za Kerberovou (63).

Prehľad výsledkov stretnutí Dominiky Cibulkovej s Angelique Kerberovou (5:5):

2008 Roland Garros – Paríž (Fr.) GS antuka 1. kolo Cibulková 6:2, 6:2

2011 Australian Open – Melbourne (Aus.) GS tvrdý povrch 1. kolo Cibulková 6:2, 6:7 (7), 6:4

2013 Sydney (Aus.) tvrdý povrch semifinále Cibulková 6:2, 4:6, 6:3

2013 Toronto (Kan.) tvrdý povrch 2. kolo Cibulková 6:7, 6:2, 7:5

2014 Sydney (Aus.) tvrdý povrch 1. kolo Kerberová 7:6 (5), 7:5

2014 Pohár federácie – Bratislava tvrdý povrch Kerberová 6:3, 7:6 (5)

2014 Tokio (Jap.) tvrdý povrch štvrťfinále Kerberová 6:3, 6:0

2015 Peking (Čína) tvrdý povrch 2. kolo Kerberová 6:1, 6:4

2016 WTA Finals – Singapur tvrdý povrch základná skupina Kerberová 7:6 (5), 2:6, 6:3

2016 WTA Finals – Singapur tvrdý povrch finále Cibulková 6:3, 6:4

Kerberová štartovala na WTA Finals po štvrtý raz

Cibulková sa vo svojom druhom najdôležitejšom finále po melbournských grandslamových Australian Open 2014 dokázala revanšovať Kerberovej za prehru 6:7 (5), 6:2, 3:6, ktorú inkasovala minulú nedeľu v základnej Červenej skupine. Vyhla sa okrúhlemu 250. singlovému nezdaru v kariére.

Vo vzájomke s 28-ročnou ľavorukou Nemkou s poľskými koreňmi vyrovnala na 5:5, spočiatku viedla 4:0. Rivalita trvá od roku 2008. Brémska rodáčka Kerberová tento rok triumfovala na Australian Open a US Open a vzhľadom na absenciu Američanky Sereny Williamsovej v Singapure bolo už pred WTA Finals isté, že bude silvestrovať na vrchole hodnotenia.

Kerberová sa premiérovo ocitla na vrchole renkingu 12. septembra 2016, odvtedy panuje bez prerušenia. Dosiaľ naposledy bola niektorá Nemka na čele koncoročného hodnotenia v sezóne 1996: Grafová, ktorej sa to podarilo dovedna osemkrát. Kerberová strieda S. Williamsovú, ktorá bola na čele pri uzávierke rokov 2013 – 2015 (predtým aj 2002 a 2009).

Torbenom Beltzom trénersky vedená Kerberová štartovala na WTA Finals po štvrtý raz po sezónach 2012, 2013 a 2015 a premiérovo prenikla do vyraďovacej časti. Má zápasovú štatistiku 6:8, pricestovala so skóre 2:7. Paradoxom je, že vo štvrtok ju najprv „postúpila“ Cibulková už ziskom prvého setu proti spomenutej Halepovej, Nemka sa neskôr „odvďačila“ Slovenke tým, že zdolala presne 2:0 na sety Američanku Madison Keysovú.

Kerberová v tejto sezóne bola vo vrcholných finále aj na Wimbledone a OH v Riu de Janeiro. Od zavedenia skupinového modelu WTA Finals v roku 2003 sa mohla postarať o ôsmy „dokonalý“ triumf. Stále však platí, že naposledy sa to na tzv. Masters podarilo S. Williamsovej v sezóne 2013. Kerberová má tento rok skóre 12:4 proti hráčkam z Top 10, Cibulková stúpla na úctyhodných 8:5.

Dvojhra – finále:

Angelique Kerberová (Nem.-1) – Dominika Cibulková (SR-7) 3:6, 4:6 za 77 minút (31, 46)

I. set

Cibulková sa na servise v otváracej hre povzbudivo vymanévrovala z 15:30, zavŕšila to bodom priamo z podania. Navyše, Kerberovej dvojchybou sa dostala na 30:0 na príjme.

Nemka predviedla precízny krížny bekhend, ale poslala do siete bežný forhend a nemala na dobre pripravený vstúpený forhend popri čiare – 0:2. Slovenka pri potvrdzovaní brejku začala esom, pridala bod druhým podaním, privítala Nemkin bekhend v sieti a ponúkla účinný bekhendový blok – 3:0.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

II. set

Kerberová v pohode zvládla vstup do druhej časti. Frustrovane však švihla raketou, keď pod tlakom urobila bekhendovú chybu v dlhej výmene na 1:1. Nemka v treťom geme spáchala dve dvojchyby v rade na 30:30, ale aj cez zhodu išla na 2:1, predviedla geniálny forhend popri čiare vo výmene zápasu, intermezzom bola výstraha pre Slovenku za zdržiavanie. Cibulková sa nenechala vychýliť z koncentrácie. V pohode vyrovnala na 2:2, bol jej plný kurt, sršala z nej viera v možný úspech, stanovovala dianie. Na príjme to však prestávalo platiť, Nemka sa presvedčivo dostala na 3:2.

Slovenke sa darilo na servise, ktorý ju najmä tzv. percentážou prvého zrážal set a pol napokon vydretého sobotňajšieho semifinále proti Ruske Svetlane Kuznecovovej. Za nejakú minútku a pol prefičala gemom na 3:3, medzihra neexistovala. Cibulková si forhendovým returnom priaznivo priklonila siedmy gem, Kerberová dvojchybou spadla na 0:30. Krútila hlavou, mala utrápený výraz, duel sa užívala v oveľa negatívnejšom rozpoložení. Len sa prizerala bekhendovému voleju a proti druhému brejkbalu značne prepálila úder – 3:4. Na kurt jej prišiel poradiť kouč Torben Beltz.

WTA Finals: Angelique Kerberová - Dominika Cibulková
Foto: SITA/AP

Na vstúpený forhend Cibulkovej v úvode ôsmej hry nebolo odpovede. Pokus o ďalší „winner“ z tohto krídla dopadol mimo. Slovenka si však opäť pomohla priamo servisom, dokonca pridala tretie eso v zápase a za stavu 40:15 Kerberová pokazila return. Ďalšie „pomeee!“ prišlo na začiatku deviatej hry. Cibulková sa však napokon nevyhla servovaniu na životný triumf.

Aktivitou si vypracovala náskok 15:0 aj 30:15, šikovným bekhendovým slajzom si dodala dva mečbaly, pri prvom urobila svoju premiérovú dvojchybu, následne vložila priveľa sily do forhendu a vzápätí prepálila unáhlený forhend. Brejkbal eliminovala bekhendovým volejom na konci strhujúcej výmeny, v ktorej Kerberová predvádzala typický defenzívny koncert.

WTA Finals: Angelique Kerberová - Dominika Cibulková
Foto: SITA/AP

Slovenka si odvážnym forhendom inside-out dopriala tretí mečbal, poslala do siete jasný forhend z podávacieho poľa, nervy sa predsa len ukázali. Obe potom predviedli enormný bežecký výkon, Cibulkovej forhend do siete navodil brejkbal, hráčky lapali po dychu. Slovenka trafila presne do rohu agresívny forhend. Nemka zbytočne pokazila bekhendový return druhého podania. Pri štvrtom mečbale Cibulkovej pomohlo prasiatko.

Cibulková vo finále dvojhry na hlavnej profesionálnej úrovni:
Tituly (8):

Moskva (Rus.) 2011 Premier tvrdý povrch v hale Kaia Kanepiová (Est.) 3:6, 7:6 (1), 7:5

Carlsbad (USA) 2012 Premier tvrdý povrch Marion Bartoliová (Fr.) 6:1, 7:5

Stanford (USA) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 3:6, 6:4, 6:4

Acapulco (Mex.) 2014 International tvrdý povrch Christina McHalová (USA) 7:6 (3), 4:6, 6:4

Katovice (Poľ.) 2016 International tvrdý povrch v hale Camila Giorgiová (Tal.) 6:4, 6:0

Eastbourne (V. Brit.) 2016 Premier tráva Karolína Plíšková (ČR) 7:5, 6:3

Linz (Rak.) 2016 International tvrdý povrch Viktorija Golubicová (Švaj.) 6:3, 7:5

Singapur 2016 WTA Finals – Singapur tvrdý povrch Angelique Kerberová 6:3, 6:4

Finále (10):

Amelia Island (USA) 2008 Tier II zelená antuka Maria Šarapovová (Rus.) 6:7 (7), 3:6

Montreal (Kan.) 2008 Tier I tvrdý povrch Dinara Safinová (Rus.) 2:6, 1:6

Linz (Rak.) 2011 International tvrdý povrch v hale Petra Kvitová (ČR) 4:6, 1:6

Barcelona (Šp.) 2012 International antuka Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 2:6

Sydney (Aus.) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 0:6, 0:6

Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) 2014 Na Li (Čína) 6:7 (3), 0:6

Kuala Lumpur (Mal.) 2014 International tvrdý povrch Donna Vekičová (Chor.) 7:5, 5:7, 6:7 (4)

Acapulco (Mex.) 2016 International tvrdý povrch Sloane Stephensová (USA) 4:6, 6:4, 6:7 (5)

Madrid (Šp.) 2016 Premier Mandatory antuka Simona Halepová (Rum.) 2:6, 4:6

Wu-chan (Čína) 2016 Premier 5 tvrdý povrch Petra Kvitová (ČR) 1:6, 1:6

Prehľad víťaziek predchádzajúcich dvadsiatich ročníkov WTA Finals:

1996 Steffi Grafová (Nem.)

1997 Jana Novotná (ČR)

1998 Martina Hingisová (Švaj.)

1999 Lindsay Davenportová (USA)

2000 Martina Hingisová (Švaj.)

2001 Serena Williamsová (USA)

2002 Kim Clijstersová (Belg.)

2003 Kim Clijstersová (Belg.)

2004 Maria Šarapovová (Rus.)

2005 Amélie Mauresmová (Fr.)

2006 Justine Heninová (Belg.)

2007 Justine Heninová (Belg.)

2008 Venus Williamsová (USA)

2009 Serena Williamsová (USA)

2010 Kim Clijstersová (Belg.)

2011 Petra Kvitová (ČR)

2012 Serena Williamsová (USA)

2013 Serena Williamsová (USA)

2014 Serena Williamsová (USA)

2015 Agnieszka Radwanská (Poľ.)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Agnieszka RadwanskáAmélie MauresmováAngelique KerberováCamila GiorgiováDinara SafinováDominika CibulkováDonna VekičováJanette HusarováJustine HeninováKaia KanepiováKarolína PlíškováKim ClijstersováMaria ŠarapovováMarion BartoliováMartina HingisováNa LiPetra KvitováSara ErraniováSerena WilliamsováSimona HalepováSloane StephensováSteffi GrafováVenus Williamsová