Alexander Ovečkin, NHL, Washington Capitals
Strela Alexandra Ovečkina (Washington Capitals) počas zápasu proti St. Louis Blues, v ktorom jeho tím vyhral 3:2 po predĺžení. St. Louis, 2 október 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. októbra 9:15

Mladý slovenský hokejista Martin Fehérváry má za sebou víťazný debut v NHL. Tri dni pred 20. narodeninami Fehérváry odohral 13:35 min pri víťazstve Washingtonu Capitals na ľade St. Louis Blues 3:2 po predĺžení. Vyrovnaný zápas dvoch posledných víťazov Stanleyho pohára rozhodol v predĺžení český útočník Jakub Vrána.

„V predĺžení sme si počkali na vhodnú príležitosť. Keď sa nám podarilo nasťahovať do útočného pásma, chcel som využiť svoju korčuliarsku techniku. Celkovo to bola veľmi dobrá spolupráca celej trojice,“ povedal pre oficiálny web NHL Vrána, ktorý tak pochválil aj spoluhráčov Johna Carlsona a T. J. Oshieho.

Fehérváry s plusovým bodom

Fehérváry nastúpil v tretej obrannej dvojici Capitals po boku Čecha Radka Gudasa. Zápas ukončil s jedným plusovým bodom a 2 trestnými minútami, v druhej tretine vyhodil puk ponad plexisklo, čo sa hodnotí ako zdržiavanie hry.

V tíme Washingtonu nastúpil aj útočník Richard Pánik, ale rovnako nebodoval. Pánik rovnako debutoval v drese Capitals v súťažnom zápase, v uplynulej sezóne ešte hrával za Arizonu. Počas 14:21 min si pripísal 2 „hity“ a 1 zablokovanú strelu. Ruský útočník Alexander Ovečkin strelil gól v jedenástom z pätnástich úvodných zápasov sezóny počas svojej kariéry v NHL.

„Nebol to ideálny začiatok sezóny, ale nemyslím si, že som urobil chyby,“ povedal brankár Capitals Braden Holtby, ktorý inkasoval dvakrát z prvých troch striel. Potom však už „zatiahol roletu“. „Získali sme síce iba bod, ale je cenný. Počas duelu nami lomcovali emócie. Máme ešte na čom pracovať,“ myslí si center „bluesmanov“ Ryan O’Reilly.

Jurčo chýbal v zostave Oilers

V úvodný deň nového ročníka NHL sa hrali štyri zápasy, z toho dvakrát to bolo derby kanadských mužstiev. Útočník Tomáš Jurčo sa pre chorobu zatiaľ nedočkal premiéry v drese Edmontonu Oilers. Jeho tím zvíťazil nad Vancouverom 3:2 s gólovou pečaťou kapitána Connora McDavida.

Súboj Toronto – Ottawa (5:3) zvládli favorizovaní domáci aj zásluhou dvoch gólov Austona Matthewsa. V tíme víťazov sa tešil aj slovenský obranca Martin Marinčin, odkorčuľoval 13:46 min, dvakrát vystrelil a jednu strelu súpera zablokoval.

Matthews sa stal iba štvrtým hráčom histórie NHL, ktorý skóroval v každom zo svojich úvodných štyroch otváracích duelov sezóny. Pred ním sa to podarilo iba Ditovi Clapperov za Boston Bruins v rokoch 1927-1930, Davovi Andreychukovi (Buffalo Sabres, 1982-1985) a Sergejovi Fiodorovovi (Detroit Red Wings, 1990-1993).

„Gól sa snažím dať v každom zápase, na margo rekordu neviem čo povedať. Pri prvom zásahu mi pekne prihral William Nylander, pri druhom Mitchell Marner počas presilovky mal akoby oči na chrbte,“ poznamenal Matthews pre NHL.com.