Video: Európska komisia nevymáha od Slovenska stovky miliónov eur, finančná správa komunikuje s OLAF-om

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
František Imrecze
Prezident finančnej správy František Imrecze. Foto: archívne, SITA/Štefan Laktiš.
  • aktualizované 10. septembra, 14:32

BRATISLAVA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko nemá žiadny príkaz zaplatiť do európskeho rozpočtu 300 mil. eur. Tvrdí to prezident finančnej správy František Imrecze v reakcii na správu OLAF-u a obvinenia z podhodnocovania ázijského tovaru v colnom konaní najmä v rokoch 2013 až 2014.

V médiách totiž zazneli obvinenia, že takéto konanie by bez vedomia špičiek finančnej správy či ministerstva financií nebolo možné.

„Informácia, že zaplatíme 300 mil. eur, nie je faktom, je to absolútny nezmysel. Európska komisia nevymáha od Slovenskej republiky žiadne peniaze. To, čo sa deje, je, že vedieme dialóg s OLAF-om, pretože máme rôzne názory na to, aká hodnota tovaru mala byť preclená v relevantnom období,“ vyhlásil na dnešnom brífingu prezident finančnej správy Imrecze. Tvrdí, že to, že musíme zaplatiť 300 mil. eur, je klamstvo opozície, ktorá zneužíva túto situáciu na politické ciele.

Ambícia diskutovať s OLAF-om

Podľa Imreczeho ide o odborný a systémový problém, ako určovať hodnoty ázijského, prevažne čínskeho tovaru pri preclievaní v únii.

Spomínaných vyše 300 mil. eur úniku na clách totiž napríklad podľa neho vzniklo tak, že OLAF aplikoval doporučené minimálne hodnoty tovarov stanovené v roku 2015 spätne na roky 2013 a 2014.

„To my nemôžeme akceptovať a o tom diskutujeme s OLAF-om,“ tvrdí Imrecze s tým, že finančná správa má ambíciu s OLAF-om veci vydiskutovať tak, aby Slovensko nemuselo doplácať ani euro.

Ako dodal, ťažko sa navyše baviť o sumách podhodnocovania, keď ani naša finančná správa, ani OLAF sa počas vyšetrovania nedostali k originálnym faktúram z Číny. Colník tak podľa neho môže vychádzať iba z faktúr, ktoré sa mu dostanú do rúk pri colnom procese.

Slovensko však už tento problém s podhodnocovaním vyriešilo. Už koncom roka 2014 totiž určilo minimálne rizikové profily pre tovary z Ázie na základe odporúčaní OLAF-u, ktorý odvtedy na Slovensku takmer žiadne podhodnotenie neidentifikoval.

Smer-SD vníma problém ako odborný

Vládny Smer-SD tvrdí, že zatiaľ celý problém vnímajú ako odborný a preto je potrebné počkať, ako diskusia medzi finančnou správou a OLAF-om dopadne. Predseda strany Robert Fico upozorňuje aj na to, že nejde len o problém Slovenska, ale tieto diskusie vedú aj ďalšie krajiny.

„Pre mňa, ako predsedu strany, je v tomto okamihu dôležité, že Európska komisia nezačala voči Slovensku žiadne konanie, nepýta žiadne peniaze. Viem, že finančná správa intenzívne komunikuje s OLAF-om. Ak príde reálny výsledok, poďme sa o ňom baviť,“ povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Hrozby, že by Slovensko muselo v konečnom dôsledku vyplatiť do európskeho rozpočtu spomínaných 300 mil. eur, sa zatiaľ predseda Smeru neobáva. „Viete koľkokrát sme mali všeličo platiť a nič sme neplatili. Ja som úplne kľudný,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František ImreczeĽudovít MakóRobert Fico
Firmy a inštitúcie Finančná správa SROLAF Európsky úrad pre boj proti podvodom