Fínsko, Dánsko, MS v hokeji 2019
Hráč Fínska Sakari Manninen (vpravo) skóruje jeho druhý gól počas zápasu základnej A - skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Košice, 16. máj 2019. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

KOŠICE 16. mája (WebNoviny.sk) – Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili nad hráčmi Dánska 3:1 vo štvrtkovom večernom zápase základnej A-skupiny na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku.

Fíni si vo štvrtom zápase na šampionáte pripísali tretie víťazstvo a v priebežnej tabuľke A-skupiny figurujú na druhej priečke za stopercentnými Nemcami. Zverenci Jukku Jalonena odohrajú najbližší duel v piatok o 20.15 h proti Veľkej Británii.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

• Košice

Fínsko – Dánsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 26. Kakko (Lehtonen), 35. Manninen (Rajala, Lehtonen), 52. Pesonen (Kakko) – 22. Madsen (Nicklas Jensen, M. Lauridsen)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Gofman (Rus.) – Hancock (USA), Kaderli (Švaj.), 4812 divákov

Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kiviranta, Luostarinen, Savinainen – Anttila, Tyrväinen, Sallinen
Dánsko: Dahm – O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, Nicholas Jensen, O. Larsen, Bruggisser – Bödker, Regin, P. Russell – Nicklas Jensen, Madsen, Storm – Meyer, Jesper Jensen, Bau Hansen – From, Poulsen, Jakobsen – Olesen

Dáni v úvodnej tretine na ľade košickej Steel arény odolali fínskej aktivite a po prestávke otvorili skóre stretnutia. V presilovej hre dobre sledoval puk Morten Madsen a po viacerých odrazoch ho dopravil do siete. Odpoveď favorita prišla rýchlo.

V 26. min predviedol vydarený individuálny prienik talentovaný Kaapo Kakko, ktorý sa pohral s dánskou defenzívou a pripísal si šiesty gól na turnaji. Druhý presný zásah Suomi pridal o deväť minút neskôr Sakari Manninen, keď sa presadil dorážkou z tesnej blízkosti.

V záverečnej časti hry fínski hokejisti nedopustili komplikácie a postrážili si víťazstvo. V 52. min stanovil konečný výsledok Harri Pesonen, ktorý úspešne tečoval strelu Kakka.