MS v hokeji 2019: Fínsko - Nemecko
Zákrok fínskeho gólmana Kevina Lankinena počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji 2019 proti Nemecku. Košice, 21. máj 2019. Foto: SITA/AP.
21. 05. 2019 14:54 HokejSlovenskoHokej z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

KOŠICE 21. mája (WebNoviny.sk) – Reprezentanti Nemecka nečakane zdolali Fínov 3:2 a posunuli sa zo štvrtého na tretie miesto v košickej A-skupine na 83. majstrovstvách sveta v hokeji.

V utorkovom súboji dvoch istých štvrťfinalistov Fíni dvakrát viedli, ale Nemci zakaždým vyrovnali. Ich víťazný gól strelil v 45. min útočník Leon Draisaitl, ktorý minútu pred koncom aj pečatil na 4:2.

Zatiaľ čo Fíni po prvej prehre v riadnom hracom čase zostali na čele tabuľky A-skupiny, Nemci si vybojovali šancu na tretie miesto.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

• Košice

Fínsko – Nemecko 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 16. Pesonen (Lehtonen, Jokiharju), 25. Tyrväinen (Ojamäki) – 18. Michaelis (Plachta, Eisenchmid), 34. Kahun (Draisaitl), 45. Draisaitl (Pföderl), 59. Draisaitl
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Reneau – Hancock (obaja USA), Vanoosten (Kan.), 6685 divákov

Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Lammikko , Kiviranta
Nemecko: Grubauer – Holzer, M. Müller, Nowak, Y. Seidenberg, Reul, Schopper, J. Müller – Ehliz, Draisaitl, Hager – Plachta, Michaelis,Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Loibl, Noebels, Pföderl

I. tretina

Fíni viedli od 16. min 1:0, keď využili presilovú hru. Puk za chrbát Philippa Grubauera umiestnil Harri Pesonen, ktorý tečoval strelu Mikka Lehtonena – 1:0.

Neprešli ani dve minúty a Marc Michaelis skóroval vôbec z prvej strely Nemecka na bránku – v prečíslení profitoval z prihrávky Matthiasa Plachtu – 1:1. Fíni prestrieľali Nemcov v prvej tretine 15:3, ale na na multifunkčnej „kocke“ v Steel aréne svietilo vyrovnané skóre.

II. tretina

Z druhej tretiny ubehli štyri minúty, keď Juhani Tyrväinen po druhý raz poslal Fínov do vedenia – 2:1. Fínsky tréner Nemcov Toni Söderholm si síce vzal „challenge“, ale neuspel.

Nemci opäť kontrovali, aj keď o čosi neskôr. Skvelú prihrávku Leona Draisaitla využil Dominik Kahun – 2:2. Z otočky bekhendom strelil svoj prvý gól na šampionáte.

III. tretina

Severania boli naďalej strelecky aktívnejší, ale v 45. min išli nemeckí hráči po prvý raz do vedenia. Ich kanonier z Edmontonu Draisaitl v presilovke prestrelil fínskeho gólmana Lankinena – 2:3.

Prakticky z protiútoku mohol vyrovnať Kaapo Kakko, ale Grubauera neoklamal strelou pomedzi betóny. Fíni neuspeli z viacerých šancí a ani v záverečnej power-play.

V hre bez brankára navyše inkasovali po štvrtý raz, keď presne minútu pred koncom opäť skóroval Draisaitl – 2:4.

Viac o MS v hokeji 2019

Video: Murray vychytal svoj prvý shutout na MS v hokeji 2019, Kanada v derby zdolala USA Video: Rusko na MS v hokeji 2019 deklasovalo Švédsko, v zápase padlo 11 gólov

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter