Video: Floridu zasiahol hurikán Hermine, prvý od roku 2005

Hermine
Guvernér štátu Florida Rick Scott vyhlásil stav núdze v zhruba 50 okresoch a na mimoriadnej tlačovej konferencii obyvateľov pripravil na nebezpečnú búrku, hroziace tornáda a výpadky elektriny. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 2. septembra (WebNoviny.sk) – Hurikán Hermine udrel v piatok na pobrežie amerického štátu Florida. Jeho oko prešlo nad pevninu východne od mestečka St. Marks na severozápade Floridy, informovala s odvolaním sa na meteorológov agentúra AP. Ide o prvý hurikán, ktorý priamo zasiahol Floridu po viac ako desiatich rokoch. Priniesol tam vietor s rýchlosťou okolo 128 kilometrov za hodinu a prudké dažde. Meteorológovia varovali pred silnými búrkami, vetrom, prívalovými lejakmi, záplavami či výpadkami elektriny.

Americké Národné centrum pre hurikány so sídlom v Miami uviedlo, že centrum Hermine sa presunulo nad pevninu okolo 1.30 h miestneho času (7.30 h SELČ). Hurikán následne zoslabol na tropickú búrku po tom, ako sa presunul z Mexického zálivu nad pevninu na severozápade Floridy a smeruje ďalej do vnútrozemia. Rýchlosť stáleho vetra medzičasom klesla na 112 kilometrov za hodinu a hurikán by mal ďalej strácať na „sile“.

Úrady vo floridskom okrese Pasco oznámili, že vzhľadom na záplavy pri pobreží museli evakuovať najmenej 18 ľudí z ich domovov v lokalitách Green Key a Hudson Beach. Mnohé cesty boli zaplatené aj v oblasti severne od mesta Tampa. Po prechode do Georgie by sa Hermine mala pohybovať cez Južnú a Severnú Karolínu a ďalšie štáty východného pobrežia USA, kde meteorológovia očakávajú už menšie zrážky a súvisiace riziká, pretože hurikán by mal zmeniť svoj kurz smerom nad more.

Na Floride platili varovania pred silnými búrkami, vetrom, prívalovými lejakmi, záplavami či výpadkami elektriny. Stav núdze vyhlásili v 51 zo 67 okresov a po prechode hurikánu vyšlú do postihnutých oblastí 6000 príslušníkov Národnej gardy. Výnimočný stav vyhlásili aj guvernéri v Georgii a Severnej Karolíne. Floridu naposledy zasiahol hurikán Wilma ešte v októbri 2005. Silný hurikán tretej kategórie vtedy zasiahol aj husto obývanú južnú časť polostrova, vyžiadal si päť obetí na životoch a spôsobil škody za 23 miliárd dolárov.

https://www.youtube.com/watch?v=wkJC-U-d0k0

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom